No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Spreneveru na úrade vyšetruje polícia. Primátor zodpovednosť nepociťuje

radnicaSpreneveru na Rimavskosobotskom mestskom úrade vyšetruje štátna polícia. V prípade začal pred viac ako týždňom vyšetrovateľ okresného riaditeľstva trestné stíhanie pre zločin sprenevery. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová. Ako ďalej spomenula, bližšie informácie v tomto štádiu poskytovať nebudú, či bude trestný čin z hľadiska závažnosti či výšky finančnej škody postúpený na krajského vyšetrovateľa, vylúčiť nevedela. „Obvinený v prípade ešte nebol nikto,“ dodala policajná hovorkyňa.

K sprenevere malo dôjsť na odbore školstva, kde si bývalá zamestnankyňa Mestského úradu z odboru školstva, mala financie posielať na svoj osobný bankový účet. Trestné oznámenie podal hlavný kontrolór mesta Ladislav Šťavina. Podľa jeho slov sa vec týkala pracovníčky Dany S., ktorá je v súčasnosti vo výkone trestu z prečinu usmrtenia dvoch osôb pri dopravnej nehode pri obci Mýtna. K zisteniu nezrovnalostí podľa Šťavinu dospela poverená pracovníčka, z úradu bola prepustená.

„Opatrenia sme prijali. Stalo sa niečo, čo sa stalo a nemalo sa ale bohužiaľ pochybila istá pracovníčka, ktorá bohužiaľ zdefraudovala 68 tis. eur. Je to na škodu samotného mesta Rimavská Sobota, nič už s tým neurobíme, orgány činné v trestnom konaní ju zoberú na zodpovednosť a samozrejme nielen ju ale aj tých, ktorí k tomu dopomohli,“ vyjadril sa primátor mesta Jozef Šimko. Zároveň spomenul, že podľa neho, ako bývalého náčelníka vyšetrovačky, budú trestne stíhaní traja ľudia. Ako doplnil, na úrade vedia, komu koľko financií chýba, no bližšie sa k tomu vyjadrovať nechcel. „Mám pocit, že aj tie interné informácie, ktoré sme poskytli na základe materiálov čo nám vypracovali celkom nesedia,“ dodal. Ako Šimko zdôraznil, ako štatutár mesta sa za túto vec necíti byť zodpovedný. „Podpisové vzory mali štyria pracovníci, a tí zodpovedali za ekonomiku financií odboru školstva. Toto primátor mesta nepodpisuje,“ povedal Šimko. K presunu financií na súkromné účty malo dochádzať po vážnej dopravnej nehode, za ktorú zamestnankyňu neskôr odsúdili. „Koho by to napadlo, že by zneužila svoju funkciu,“ hovorí Šimko, podľa ktorého sa na nič neprišlo ani po audite za minulý rok. „Nikto na nič neprišiel a pritom bolo už viac ako 40 tis. eur ukradnutých,“ uzavrel Šimko. Podľa jeho slov na uvoľnené pozície zatiaľ prijali jednu pracovníčku. Ako pre Rimava.sk doplnil viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý je zároveň poverený vedením školstva na mestskom úrade, doposiaľ prijali jednu pracovníčku, pani Bartovú, na pozíciu rozpočtárky bude vypísaná verejná ponuka. Podľa jeho slov je systém financovania naozaj veľmi zložitý, verí však, že od začiatku budúceho roka už naozaj pôjdu bez problémov.

Podnet na prešetrenie vo veci zločinu sprenevery podal hlavný kontrolór Rimavskej Soboty Ladislav Šťavina, ktorý vykonal na úrade v tejto súvislosti dve kontroly, podľa jeho slov je rozdiel vo vykonávaní kontrol, predbežnej, priebežnej a následnej. „Predbežná kontrola je tá, pri ktorej došlo teraz k defraudácii. Tú robia bežní zamestnanci, bežného odboru a nie hlavný kontrolór. Ten ani nesmie robiť predbežné a priebežné kontroly. Hlavný kontrolór len dozerá a dohliada či boli vykonané, ale sám tvoriť predbežné nemôže,“ dodal Šťavina, podľa ktorého toto ľudia nevedia a potom to inklinuje k tomu, že keď počujú slovo kontrolór, tak si to dávajú dokopy s jeho menom.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross