No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sťažnosti na voľby dostal Ústavný súd aj z Rimavskosobotského okresu

ilustračné fotoDesiatky sťažností na nezákonnosť a neústavnosť novembrových komunálnych volieb doručili sťažovatelia na Ústavný súd Slovenskej republiky, sú medzi nimi aj podania z obcí v regióne. Na Ústavný súd sa obrátili sťažovatelia kvôli voľbám v Blhovciach a v Bátke v okrese Rimavská Sobota. Sťažnosti boli doručené aj z okresu Poltár, z obcí Šoltýska, Sušany a Cinobaňa. Ústavný súd celkovo zaregistroval sto  sťažností na nedávne voľby do orgánov samosprávy miest a obcí. Informovala o tom hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.

Na neverejnom zasadnutí minulý týždeň plénum Ústavného súdu prijalo na ďalšie konanie prvých jedenásť volebných sťažností na nezákonnosť a neústavnosť komunálnych volieb, medzi nimi aj sťažnosť kandidáta na starostu obce Blhovce, ktorou namietal neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu. V obci boli dvaja kandidáti, vo voľbách zvíťazil dlhoročný starosta Juraj Csörnök (SMK-MKP) so ziskom 218 hlasov. Druhý kandidát, Peter Mihályi (Most-Híd), si v komunálnych voľbách pripísal 204 voličských hlasov.

V Bátke si voliči vyberali spomedzi piatich kandidátov na post starostu. Zvolený bol Peter Hencz (Most-Híd), vďaka 165 hlasom, druhý skončil Gejza Dubovicky (TIP) so ziskom 161 hlasov.  Doterajší starosta Zoltán Mács (neka) získal 154 hlasov. Ďalší v poradí skončili nezávislí kandidáti Gabriel Pásztor (24 hlasov) a  Petr Baranay (13 hlasov). Sťažnosť na nezákonnosť volieb podala strana TIP.

Ako už Rimava.sk informovala, Ústavný súd sa zaoberal aj sťažnosťou z obce Buzitka v okrese Lučenec. Voľby starostu sa tu nekonali, keďže bolo prijaté predbežné opatrenie, aby sa preskúmala registrácia kandidátov na starostu obce. Nezávislý kandidát Miroslav Malatinec podal sťažnosť, pretože ho miestna volebná komisia odmietla zaregistrovať pre nesprávne vypísané petičné hárky. Ústavný súd rozhodol, že uznesením Okresného súdu Lučenec, ktoré potvrdilo rozhodnutie miestnej volebnej komisie nezaregistrovať Malatinca, bolo porušené jeho právo byť volený do orgánov samosprávy obce, právo na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok, právo na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. Ústavný súd uznesenie lučeneckého okresného súdu zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie. Voľby starostu obce Buzitka sa  môžu uskutočniť v najbližšom termíne, ktorý pre voľby do orgánov územnej samosprávy vyhlásil predseda Národnej rady SR. Ten je stanovený na 7. marca budúceho roka.

Zdroj: Rimava.sk/SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross