No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stefe SK vlani predbežne s tržbami vo výške 54,77 mil. eur

26. januára 2009 |  | | |

Spoločnosť Stefe SK, a.s., ktorá pôsobí na Slovensku v sektore výroby a dodávky tepla a teplej úžitkovej vody, dosiahla v minulom roku podľa predbežných výsledkov celkové kumulované tržby vo výške 54,77 mil. eur, čo znamená medziročný nárast o 10 %. "Tržby firmy vlani ovplyvnili viaceré faktory. Predovšetkým výrazné zvýšenie cien plynu, pričom náklady na plyn tvoria zhruba 70 % z ceny tepla, vynaložené investície a nižší predaj tepla z dôvodu teplejšej zimy," uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva Stefe SK Ivan Adam. Za minulý rok očakáva spoločnosť kumulovaný zisk vo výške 2,32 mil. eur, teda na približne na rovnakej úrovni ako v roku 2007.

Predaj tepla v minulom roku v rámci celej skupiny Stefe SK bol vo výške 664,29 gigawatthodín. Medziročne tak skupina predala o 3 % tepla menej. "Dôležitými faktormi, ktoré ovplyvnili pokles predaja tepla, boli hlavne teplejšia zima než výrobcovia tepla očakávali a úsporné opatrenia konečných spotrebiteľov," dodal Adam. Spoločnosť vlani investovala takmer 7 mil. eur. Medzi hlavné investičné akcie koncernu v minulom roku patrili budovanie domových kompaktných odovzdávacích staníc tepla, rekonštrukcie rozvodov a centrálnych plynových kotolní. "Investície v roku 2008 smerovali aj do diverzifikácie palivovej základne. V spolupráci s firmou Intech Slovakia začala v revúcej spoločnosť Stefe THS, ktorá je členom skupiny Stefe SK, s vykurovaním pomocou biomasy," dodal business development manažér Stefe S Martin Janáč. S diverzifikáciou palivovej základne počíta firma aj v niektorých ďalších mestách, v ktorých pôsobí. Ku koncu vlaňajška Skupina Stefe SK zamestnávala približne 280 pracovníkov. "V tomto roku ostáva pre nás kľúčovou výzvou kvalitná dodávka tepla a komunikácia s odberateľmi, stabilizácia nákladov, financovateľnosť projektov a akvizícia nových zákazníkov a zásobovacích území," konštatoval Adam.

Akciová spoločnosť Stefe SK, ktorej 100-percentným vlastníkom je rakúska spoločnosť STGW GmbH (skupina Energie Steiermark), pôsobí na Slovensku od 90-tych rokov. Prostredníctvom svojich dcérskych spoločností, ktoré pôsobia prevažne na strednom a východnom Slovensku a v ktorých je Stefe SK väčšinovým vlastníkom, zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou približne 200 tis. obyvateľov. V súčasnosti spoločnosti Skupiny Stefe SK vyrábajú a dodávajú teplo v mestách Banská Bystrica, Zvolen, Martin, Vrútky, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Tornaľa, Rožňava, Revúca a Levoča.

Zdroj: BRATISLAVA 26. januára (SITA)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross