No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Steny vynovenej radnice z eurofondov vyzdobili zlatom

5. apríla 2016 |  | | |

radnica-vyzdobaSteny a plafón vynovenej bývalej radnice, ktorá má slúžiť širokej verejnosti na kultúrno-spoločenské účely, sú pozlátené za približne 30 tisíc eur. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa Lučenca Michaela Hrnčiarová, ide o 24 karátové plátkové zlato, ktorým je pokrytá štukatérska výzdoba historickej budovy. Antická ikonografia, ktorú verejnosť môže vidieť, je doplnená o zlaté prvky a zdobí honosné priestory schodiska či veľkej sobášnej siene. Celková rekonštrukcia historickej budovy podľa Hrnčiarovej stála takmer 2,4 mil. eur, mesto na realizáciu projektu získalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 2,230 tis. eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, spolufinancovanie a práce navyše stáli mestskú kasu viac ako 166 tis. eur. Oficiálne otvorenie samospráva plánuje v lete, na Dni mesta.

V Lučenci oživili z eurofondov aj židovskú synagógu, ktorá patrí k najväčším v strednej Európe
Viac ako 120-ročnú renesančno-barokovú budovu sa podarilo zrekonštruovať za približne štvrťrok. Podľa primátorky mesta Alexandry Pivkovej budú priestory slúžiť múzejníctvu, stálym a dočasným expozíciám, ako reprezentatívne priestory aj Mestské informačné centrum či ako priestory pre zasadnutia mestského zastupiteľstva. Do otvorenia chcú ešte stihnúť opraviť okolie budovy, cestu, parkovisko ako aj vysunutie galérie mimo terajšie priestory. „Budova bude prístupná na spoločenské aktivity aj samostatne, z Kubíniho námestia, aby sme mohli využívať osobitne aj sobášnu sieň,“ priblížila primátorka počas prehliadky budovy. Ako poznamenala, o presťahovaní úradu späť do historickej budovy neuvažujú, pretože finančné prostriedky boli viazané na využitie širokej verejnosti, budova má byť prístupná na prezentácie aj počas víkendov a aj študentom počas týždňa.
Podľa Andrey Moravčíkovej z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec, by mala v priestoroch vzniknúť napríklad stála expozícia o histórii mesta a jedna z miestností by mala byť venovaná meštianskemu bývaniu z obdobia, kedy mesto rozkvitalo najviac.

Mestský dom bol postavený na rohu Kubínyiho námestia a Herzovej ulice, na mieste starej radnice. Jej otvoreniu podľa historikov predchádzalo mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva 29. septembra 1894. Stavbu realizovala budapeštianska stavebná firma Virgil Nagy a Viktor Kolbenheyer. Priečelie hlavného vchodu je v plastickom neobarokovom štýle, nad ktorým sa nachádza erb mesta.
Podľa Moravčíkovej výzdobu pravdepodobne tvoril umelecký teoretik Virgil Nagy v antickej ikonografii čo je možné vidieť aj vo veľkej sále a na priečelí budovy. Ide o antické ženské postavy a zvonku výzdobu okrem erbu mesta tvorí aj vojak z rímskej mytológie predstavujúci úradnícku moc. Rekonštrukciou prešli aj masívne dvere budovy z Herzovej ulice, ktorých kompletná reštaurácia stála približne 10 tis. eur. Budova slúžila ako radnica až do roku 2000, kedy bola presťahovaná do prenajatých priestorov.

Podľa projektového manažéra Rolanda Vassa objekt nefungoval niekoľko rokov, bol zavlhnutý a preto pred rekonštrukciou bolo potrebné obiť všetky omietky, rozobrať celú podlahu, vymeniť podkladové vrstvy a potom použiť nové izolácie. „Boli to len holé priestory, v ktorých počas rekonštrukcie pribudli kancelárske priestory v doposiaľ nevyužívanom podkroví,“ povedal Vass a dodal, že súčasťou opráv bola aj výstavba plynovej kotolne či výmeny rozvodov a prípojok.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross