No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Synagóga s nehorľavou strechou je v závere rekonštrukcie, odkryla aj svoje tajomstvá

6. októbra 2015 |  | |

perex-synagogaSynagóga v Lučenci, ktorú začali rekonštruovať koncom júna tohto roka by mala byť do konca októbra hotová. Pre Rimava.sk to potvrdila hovorkyňa Lučenca Michaela Hrnčiarová, podľa ktorej rekonštrukciu budovy má na starosti lučenecká firma Koleg. Na opravné práce samospráva získala finančný príspevok vo výške takmer 2,4 mil. eur z eurofondov, na ktorý si však musela vziať prekleňovací úver v približne rovnakej výške. Pokiaľ by v termíne synagóga nebola dokončená, Lučenčania by museli peniaze vrátiť.

synagoga-lucenec4Realizované rekonštrukčné práce sa podľa hovorkyne týkajú exteriéru aj interiéru. Ako poznamenala v exteriéri sa zrealizuje nová podklada vo farebnej kombinácii liateho terazza ako aj nová strešná krytina, rekonštruujú sa aj vitrážne okná podľa dochovaných archívnych materiálov.  Nová strecha bude kópiou originálu, ktorý bol postavený v 30-tych rokoch minulého storočia, materiál strechy má byť navyše nehorľavý.

„Práce sa týkajú aj záhradných úprav areálu, spevnia sa plochy, ako aj nadviazanie na parkovacie plochy verejného parkoviska pri tržnici,“ priblížila Hrnčiarová a dodala, že v interiéri sa vybuduje technicé zázemie ako sociálne zariadenia, prípojky, vnútorné rozvody kúrenia, elektriky, vody a odpadu.

„Synagóga bude po rekonštrukcii svojím zariadením vybavená tak, aby sa v jej priestoroch mohli realizovať spoločenské podujatia,“ poznamenala hovorkyňa.

 

Synagóga odkryla čo roky uchovávala

Rekonštrukciu predchádzal archeologický výskum. Počas neho odkryla lučenecká synagóga veky uchovávané tajomstvá.

Hneď v jeho úvode našli archeológovia unikátny nález, sklenenú časovú schránku. Rimava.sk o tom informovala Andrea Moravčíková z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec. Ako ďalej uviedla sklenenú schránku vypracovala firma Kossucha Jánosa, ktorý bol vlastníkom sklární v Katarínskej Hute. „Je tam aj priezvisko a meno Sicher Jakab, pravdepodobne bol peňažník či finančník,“ priblížila.

Podľa jej slov nález v sklenenej valcovitej nádobe ukrýval 14 kusov strieborných a medených mincí rôznej nominálnej hodnoty a zvyšky listiny, ktorá mohla byť zakladajúcou k pôvodnej synagóge postavenej v roku 1863. „V nádobe sa pravdepodobne nachádzali aj papierové peniaze. Zo zvyškov neurčitej čiernej hmoty dochovanej vo fragmentoch vo vode bude vytvorený osobitný elaborát z reštaurátorského výskumu,“ dodala Moravčíková, podľa ktorej reštaurátor Štefan Kocka z Banskej Bystrice ešte nepovedal posledné slovo. „Výskum ešte naďalej trvá,“ uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Vizualizácia Ateliér Proart v spolupráci s Ing. arch. Kristián Szabó


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross