No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Storočná „teta Ilonka“ dostala v Maďarsku čestný rád, sprevádzal ju aj primátor

24. októbra 2012 |  | | |

V utorok, dňa 23. októbra, sa v budove maďarského parlamentu v Budapešti konalo slávnostné zhromaždenie na počesť októbrovej revolúcie v roku 1956. Maďarský národ oslavuje 23. október 2012, ako deň slobody. Pri tejto príležitosti, odovzdal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v prítomnosti prezidenta republiky Jánosa Ádera a predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra pani Helene Tamášovej vysoké štátne vyznamenanie (Magyar Becsület Rend).

Na slávnostnom akte bol prítomný aj primátor mesta Rimavská Sobota Jozef Šimko, ktorého do maďarského parlamentu pozval osobným listom Viktor Orbán. Pri tejto príležitosti sa primátor mesta osobne stretol so všetkými troma ústavnými činiteľmi.

Ako sa Jozef Šimko po návrate z Budapešti vyjadril, považoval za česť pozvanie maďarskej vlády a za svoju povinnosť odprevadiť na slávnostnú akciu občianku mesta Rimavská Sobota Helenu Tamášovú, ktorú v máji tohto roku aj on osobne prijal v obradnej sieni radnice a vyjadril jej vďaku za celoživotné dielo, z príležitosti jej stých narodenín.

Zdroj: tlačová správa MsÚ R. Sobota

Pani Helena Tamášová sa narodila v roku 1912. Pôsobila ako učiteľka vo Veľkom Blhu a v Bátke, viedla krúžky divadla, spevu a literatúry, bola označovaná za “Učiteľku Blžskej doliny”. Vyslúžila si niekoľko ocenení, medzi nimi pamätnú medailu Jana Amosa Komenského. Stále sa zapája do kultúrneho života v Rimavskej Sobote, ešte aj dnes je aktívna v Klube dôchodcov a v Csemadok-u. Vlani bola medializovaná v súvislosti so stratou slovenského občianstva.

[nggallery id=839]

Súvisiace články
FOTO/VIDEO: Podľa 100-ročných oslávenkýň je receptom na dlhý život práca a láska
Takmer 100-ročná Rimavskosoboťanka prišla o slovenské občianstvo, musí vrátiť doklady 
Na znak solidarity s „tetou Ilonkou“ sa na námestí zišlo asi 250 ľudí

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross