No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stovky dobrovoľníkov vyzbieralo odpadky v obciach i na najvyššej rozhľadni v regióne

perex-odpadPlastové fľaše, igelitové sáčky, obaly z potravín, konzervy, plechovky či nepotrebné pneumatiky. Takýto odpad vyzbierali dobrovoľníci počas uplynulej soboty v rámci spoločnej akcie Mikroregiónu Rimava a Rimavica pri príležitosti Dňa Zeme. Zapojilo sa viac ako štyristo dobrovoľníkov z 15 obcí (Čerenčany, Hrachovo, Kociha, Kružno, Lehota nad Rimavicou, Nižný Skálnik, Ožďany, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Sušany, Veľké Teriakovce, Vrbovce, Vyšný Skálnik a Zacharovce), ktorí zbierali odpadky popri cestách, v obciach a tentokrát aj na Rozhľadni Maginhrad a na náučnom chodníku vedúcom k rozhľadni.

Ako ďalej Rimava.sk informovala manažérka MR Rimava a Rimavica Henrieta Struhárová, v obci Čerenčany sa do zbierania odpadu zapojilo aj Reedukačné centrum a na rozhľadni Maginhrad dobrovoľníci z Hrachova, Hnúšte, Veľkých Teriakoviec, Veľkého Blhu, Nižného Skálnika, Horných Zahorian, Rimavskej Soboty a Kružna si rukávy vyhrnuli a vyčistili jej okolie. „Do práce sa zapojili aj turisti, ktorí sa šli pokochať okolitou krásou a výhľadom z nej,“ priblížila manažérka a dodala, že do akcie sa zapojili aj žiaci Základnej školy Juraja Palkoviča v Rimavskej Bani.

Podľa jej slov žiaci odpadky nielen spoločne zbierali, ale aj separovali. „Deti na vlastnej skúsenosti zistili, že rozhadzovanie odpadkov znečistí prírodu tak, že to bude mať veľmi nepriaznivý vplyv na všetky generácie, ktoré prídu po nás,“ spomenula Struhárová.

Odpadky zbierali podľa manažérky všetky vekové kategórie, od najmenších po najstarších dobrovoľníkov, pre ktorých za dobre vykonanú prácu čakala odmena v podobe uvareného gulášu, ktorý sa aj tento rok varil v obci Kociha. „Obec Ožďany si guľášovú odmenu pripravila sama a aj tento rok sa tam zapojilo až 86 dobrovoľníkov,“ dodala manažérka, ktorá ďakuje všetkým zúčastneným.

Cieľom 9. ročníka Dňa Zeme v Mikroregióne Rimava a Rimavica bolo poukázať na problém vyhadzovania odpadkov a vytvárania čiernych skládok. „Oproti iným rokom sa však môže konštatovať, že tento rok bolo opäť o niečo menej odpadu,“ avizuje Struhárová, podľa ktorej by sa ľudia mali naučiť separovať odpad podľa druhu: plasty, sklo, papier. Ako ďalej podotkla, zahadzovať odpad by mali do smetných košov a nie na zem, pretože Zem a samotná príroda má podľa jej slov slúžiť ľuďom k dobru a k úžitku.

Zdroj: Rimava.sk, foto: archív Mikroregión Rimava a Rimavica


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross