No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Doplnené: Stretnutie Kotlebovcov má dohru, poslanci žiadajú mimoriadne zastupiteľstvo. Primátor prehlásil, že akcia nebude

perex-mestsky-uradStretnutie Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) v Rimavskej Sobote a reakcie naň, nenechalo chladných ani niektorých poslancov mestského zastupiteľstva. Tí žiadajú primátora Jozefa Šimka o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva na utorok, 28. februára o 13:00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu. K tomuto kroku ich včera (22. februára) vyzval aj politik Zsolt Simon. K podujatiu sa vyjadrilo aj Združenie miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM), ktoré zasadalo v priebehu včerajšieho dňa.

Združenie miest a obcí Gemera a Malohontu vo svojom oficiálnom vyhlásení žiada primátora o zrušenie tejto akcie. „V prípade uskutočnenia tejto akcie to bude predstavovať zneuctenie pamiatky padlých v odboji, rovnako ako aj žijúcich priamych účastníkov z nášho regiónu,“ uvádza sa vo vyhlásení ZMOGaM (jeho celé znenie uvádzame na konci článku).

Rozhorčenie nad plánovanou akciou vyjadril včera krátko popoludní aj politik Zsolt Simon (Nezaradený). „Chcem vyjadriť svoje rozhorčenie nad tým, že za aktívnej podpory primátora mesta Jozefa Šimka a jeho prisluhovačov importujú nám extrémistov do mesta a prinášajú sem napätie,“ uviedol Simon pre Rimava.sk a dodal, že vyzýva mestských poslancov, ktorí sa správajú alibisticky, aby na zvolanom mimoriadnom zastupiteľstve primátorovi zakázali zorganizovať toto podujatie na území Rimavskej Soboty. Ako poznamenal, v tomto smere už na Slovensku je pozitívny príklad, keď podujatie ĽSNS v Nových Zámkoch primátor Otakar Klein zrušil. „Tí, ktorí podporujú Kotlebu a importovali ho sem, budú zodpovední za akúkoľvek atrocitu, ktorú títo chlapci v bagančiach v tomto meste môžu vyvolať a ja predtým chcem každého vystríhať a preto by som bol rád, keby táto akcia v Rimavskej Sobote nebola,“ avizuje Simon, ktorý oceňuje krok cirkvi, ktorá zrušila omšu v tunajšom rímskokatolíckom kostole.

Simon v tejto veci podľa jeho slov komunikuje aj s politikmi z ostatných strán a vyzýva ich, aby apelovali na svojich straníckych kolegov, ktorí sedia v rimavskosobotskom mestskom zastupiteľstve. „Je to vrchol alibizmu. Každý jeden poslanec, keď sa uchádzal o mandát zobral na seba ťarchu zodpovednosti, že v prípade krízových situácií alebo v prípade potreby budú konať v záujme ich vlastných voličov. Tak teraz nech sa neskrývajú v myšacích dierach a nech sa postavia tvárou v tvár problému, ktorý primátor so svojou prisluhovačskou politikou Kotlebovi doniesol do tohto mesta. My tu extrémizmus nechceme,“ uzavrel Simon.

Poslanci chcú na mimoriadnom zastupiteľstve prerokovať plánované stretnutie ĽSNS, ktoré by sa malo uskutočniť v utorok, 14. marca. Tento dátum sa spája so vznikom Slovenského štátu v roku 1939 ako aj s odvlečením Židov a Rómov do koncentračných táborov. A práve s týmto dátumom vzniká paralela, že Kotlebovci by v Rimavskej Sobote mohli oslavovať vznik Slovenského štátu. Rovnako majú objednané priestory Mestského kultúrneho strediska, kde by sa mal uskutočniť galavečer. Ten spomína aj primátor Šimko na Rimava.sk vo svojom komentári v tomto článku. Ako ďalej uvádza, v žiadosti o poskytnutie priestorov sa hovorí o akcii s názvom „Galavečer“ a podľa neho nie o politickej akcii či oslave Slovenského štátu. Ako však povedal pre Rimava.sk viceprimátor Ladislav Rigó (SMK), v tejto veci sú on a jeho kolegovia z politického klubu oslovovaní nielen ako stranícki predstavitelia, ale aj ako verejní činitelia mesta. Podľa jeho slov v rámci ich poslaneckého klubu všetci 12-ti členovia podpísali včera žiadosť o zvolanie mimoriadneho zasadnutia, ktoré primátor musí podľa zákona zvolať do 15 dní.

„Som veľmi potešený, že iniciatíva občianskeho združenia Naša Sobota, občanov, osobností a mnohých záujmových organizácií a združení na území nášho mesta padla na úrodnú pôdu,“ povedal pre Rimava.sk Marián Štúrik, hovorca oz Naša Sobota, na margo zvolania mimoriadneho zastupiteľstva, ktorým sa niektorí poslanci rozhodli zareagovať na všeobecný tlak verejnosti mesta. Ako ďalej uviedol, verí, že v Rimavskej Sobote konečne zvíťazí zdravý rozum a poslanci svojim hlasovaním odmietnu extrémizmus a budú hlasovať proti pochodu Kotlebovcov v meste. „Je predsa nemysliteľné, aby sme ako mesto stále získavali negatívne nálepky,“ avizuje Štúrik.

 

Doplnené o 19:45 hod.

Na margo svojho príhovoru na verejnom hovore na ZŠ P.K.Hostinského primátor Jozef Šimko prehlásil, že žiadna akcia v súvislosti so 14. marcom v meste nebude. "Viete dobre, že sa tu rozvírila hladina ohľadne 14.marca Kotleba a spol. Teraz vám prehlasujem, čestne a svädomite, že, žiadna akcia tu nebude. Bola to perfektne premyslená spravodajská hra, obdobná ako vymyslel predseda vlády SR pan Fico od mesiaca november až doteraz čo sa týka ističov jedno a trojfázových," povedal primátor Rimavskej Soboty.


Vyhlásenie ZMOGaM

Výzva primátorovi mesta Rimavská Sobota

V období úsilia celej demokratickej verejnosti v boji proti prvkom rastúceho fašizmu a extrémizmu nielen v Európe, ale aj na Slovensku, sa dozvedáme, že v našom meste dňa 14. marca 2017 uskutoční ĽSNS spomienkové oslavy súvisiace s výročím vytvorenia vojnového Slovenského štátu. Tento štát bol vytvorený nie z vôle národa, ale bolo to dielo nacistického Nemecka. Je historikmi dokázané, že to bol štát totalitný, poslušný satelit nacistického Nemecka, ktorý súhlasil s usmrtením tisícov židov, Rómov, viac ako 2 000 slovenských vojakov a civilného obyvateľstva.

Zatiaľ čo iné mestá na Slovensku odmietajú akúkoľvek propagáciu tejto politickej strany – vrátane parlamentných aj neparlamentných strán – primátor nášho mesta dáva priestor propagácii novodobých fašistov a extrémistov.

Vyslovujeme zásadný nesúhlas s uskutočnením tohto plánovaného podujatia v mene politických strán, občianskych združení, predstaviteľov miest a obcí ZMOGaM ako aj demokraticky zmýšľajúcich občanov mesta, okresu Rimavská Sobota a žiadame primátora mesta JUDr. Jozefa Šimka o jeho zrušenie.

V prípade uskutočnenia tejto akcie to bude predstavovať zneuctenie pamiatky padlých v odboji, rovnako ako aj žijúcich priamych účastníkov z nášho regiónu.

Zdroj: Rimava.sk,  FOTO: facebook Zoltán Cziprusz


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross