No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sú silnejší než závislosť, alkoholu sa vzdali. V Rim. Sobote otvorili pobočku A-klubu, pomáha abstinentom

6. marca 2022 | |  | 
Zdroj foto: Krisztián Káli

RIMAVSKÁ SOBOTA - Tornaľský A-klub v sobotu (5. 3.) otvoril svoju pobočku aj v Čiernom orlovi na Hlavnom námestí, abstinujúci alkoholici tak nájdu pomoc a priateľov s rovnakým postojom k alkoholu aj priamo v Rimavskej Sobote.

Občianske združenie A-klub Gemer Tornaľa vzniklo pred 8 rokmi. Ich cieľom bolo vytvoriť platformu pre ľudí po liečení na protialkoholickom oddelení.

Vzájomná podpora, rozprávanie sa o problémoch a spoločné aktivity v duchu hesla triezvo a skvelo. Klub abstinentov pod vedením jeho zakladateľa Aladára Káliho našiel svoje miesto už aj v okresnom meste. "Pred tromi rokmi na základe aktivít, ktoré máme s protialkoholickým oddelením Svet zdravia v Rim. Sobote, prišiel nápad, že by sme mohli otvoriť klub aj v Rimavskej Sobote," povedal pre Rimava.sk Aladár Káli s tým, že klub, ktorý v meste pôsobil, zanikol pred piatimi rokmi.

Článok pokračuje pod reklamou


Ich plány ale prerušila pandémia. "Hľadali sme miestnosť. Mesto Rimavská Sobota nám nevedelo poskytnúť priestory - len za odplatu. To si nemôžeme dovoliť, keďže ide o spoločensky prospešnú činnosť, za ktorú nám nikto neplatí. Nevedeli by sme platiť mesačný nájom a energie," vysvetlil Káli.

Zdroj foto: Krisztián Káli

Klub sa teda obrátil na miestnych podnikateľov, u ktorých našli pomoc. "Cez VÚC a Strednú odbornú školu obchodu a služieb nám dali do bezodplatného prenájmu priestory, ktoré sme vlani v septembri prevzali. Kvôli pandémii sme ale nemohli činnosť rozbehnúť," priblížil. Klub abstinentov Rimava oficiálne otvorili až v sobotu 5. marca. Ide o pobočku A-klubu Gemer Tornaľa. "Navštevovanie tornaľských o sobotských podujatí je umožnené každému členovi," dodal.

Prečítajte si tiež: Tornaľský A-klub pomáha so závislosťami, otvorí infocentrum v R. Sobote. Ako jediný v SR má aj infolinku

Stretnutia a aktivity nového klubu sú naplánované zatiaľ raz mesačne. Každý týždeň navštevujú protialkoholické oddelenie miestnej nemocnice, pričom raz za mesiac by v tomto stretnutí pokračovali v priestoroch A-klubu. "Išlo by o vzájomné rozhovory, výmenu názorov či problémov so vzájomným poradením. Raz mesačne by sme robili aj podujatia pre všetkých klubových členov, ako napríklad spoločný guláš, turistický výlet," zhrnul Aladár Káli.

V pláne majú taktiež vybrať sa na prednášky do stredných škôl či výrobných závodov. Na besedu k nim by zas prišli pacienti z protialkoholického oddelenia. "Tiež máme v pláne prednášku pre pacientov na Prednej Hore - raz ročne sa predstavuje jeden klub," menoval ďalej plány na tento rok.

Zdroj foto: Krisztián Káli

Aktuálne má klub 33 registrovaných členov, 10 z nich však majú pozastavené členstvo. "Zrecidivovali. Aktívnych členov, ktorí sa držia a navštevujú klubové akcie, je 23," doplnil. Členom sa môže stať ten, kto o členstvo požiada, vyplní prihlášku a zaplatí členské na daný rok. "Podmienka je jediná - aby abstinoval a bol odliečený. Aby sa stotožňoval so životným štýlom čistého života. Je pritom jedno, odkiaľ je," vysvetlil zakladateľ klubu.

Odkedy abstinujem, som šťastnejšia, hovorí pani Otília

Zdroj foto: Krisztián Káli

Pani Otília z Veľkého Krtíša abstinuje 1 rok a 7 mesiacov. "U nás už dávno nefunguje takýto klub. Rozhodla som sa, že prídem sem. Som veľmi rada, pretože mi to pomáha v mojej abstinencii. Vypĺňa mi to voľný čas, členovia mi pomáhajú, a hlavne náš predseda Ali. Vie nás povzbudiť v tom, aby sme abstinovali a vydržali," povedala s tým, že na stretnutia bude chodiť už aj do Rimavskej Soboty.

Ako ďalej vysvetlila, abstinencia jej do života priniesla šťastie. Alkoholizmus podľa jej slov môže dohnať človeka až k úzkostiam a samovražedným myšlienkam. "Teraz mám zmysel života. Ráno sa zobudím a mám chuť niečo robiť. Viem, prečo žijem," zhrnula.

"Po liečení som si myslela, že sa budem pred ľuďmi hanbiť. Nie je to tak. Som hrdá na to, a sú na mňa hrdé aj moje deti, že som to zvládla," dodala s tým, že alkoholizmu môže prepadnúť hocikto - muži aj ženy, v rôznom veku, z rôzneho zázemia, s rôznym vzdelaním. "Je to proste choroba, a je na celý život," uzavrela.

Takmer prišla o rodinu, svoj boj však nad alkoholom vyhráva

"V prvom rade by sme chceli získať čo najviac členov z Rimavskej Soboty a okolia. Hlavne podchytiť mladých," povedala pre Rimava.sk pani Danka, vedúca rimavskosobotskej pobočky, s tým, že úspechom by bolo, aj keby pomôžu čo i len jednému človeku. "Sme tu pre nich. Aj mne osobne pomohlo mnoho ľudí dostať sa zo závislosti. Abstinujem už presne 16 rokov a 8 mesiacov," dodala s tým, že rovnako za pomoc ďakuje aj protialkoholickému oddeleniu. V A-klube Gemer je už sedem rokov.

Zdroj foto: Krisztián Káli

Alkoholizmus je podľa jej slov diagnóza, ktorá sa dá liečiť aj správnym prístupom. "So mnou to bolo veľmi ťažké. Moje vtedy už dospelé dcéry sa za mňa hanbili. Stále mi vraveli, aby som už so sebou niečo robila, ale samozrejme, každý alkoholik sa tomu bráni," rozrozprávala svoj príbeh s tým, že nakoniec sa pre liečenie rozhodla sama. "Prvé dva týždne na liečení som nebola presvedčená o tom, že to dokážem. Tých šesť týždňov mi ale pomohlo a povedala som si, že viem, čo chcem, a čo nie. Nechcela som viesť alkoholický život," povedala ďalej. Abstinenciu berie ako svoj životný štýl.

Po absolvovaní liečenia to nemala jednoduché. Musela sa odstrihnúť od vtedajších kamarátok, s ktorými pravidelne pila. "Našla som si priateľov medzi abstinentmi. To mi neskutočne pomohlo a pomohla mi aj rodina, moje dcéry aj manžel," dodala. Do závislosti môže podľa nej spadnúť ktokoľvek bez ohľadu na vzdelanie či prácu. Ide však o to, ako sa rozhodnú - či pre pohárik, alebo život bez neho.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross