No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: S opravou chátrajúcej súdnej sedrie by sa malo začať v budúcom roku

súdna sedria Rimavská SobotaSo začatím stavebných prác na budove bývalej súdnej sedrie v Rimavskej Sobote sa naďalej počíta v budúcom roku. Pre Rimava.sk to potvrdila hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Jana Zlatohlávková. Ministerstvo podľa jej slov pripravuje materiál, ktorý je v súčasnosti po ukončení medzirezortného pripomienkového konania. Ako spomenula, ide o návrh na schválenie začatia stavebnej akcie s predpokladaným nákladom približne 5 miliónov eur. Ten podľa hovorkyne vyplynul z aktualizovaného stavebného zámeru,  po odpočítaní už zrealizovaných prác súvisiacich s rekonštrukciou strechy z dôvodu havarijného stavu a nebezpečenstva ohrozenia života okoloidúcich. „Ďalšie práce v súvislosti s touto investičnou akciou neboli realizované,“ poznamenala hovorkyňa rezortu a dodala, že projektová dokumentácia bude spracovaná po schválení materiálu vo vláde SR. „Financovanie bude zabezpečené z rozpočtových prostriedkov kapitoly Ministerstva spravodlivosti SR na príslušné roky realizácie,“ uviedla Zlatohlávková.

Ako Rimava.sk už informovala, celková oprava je plánovaná v rokoch 2014-2015, budova by sa potom mala stať sídlom rimavskosobotského Okresného súdu. S prípravou na rekonštrukciu historickej budovy sa začalo v decembri 2009, kedy sa zároveň musel staticky zabezpečiť padajúci strop a krov.  V roku 2010 bolo na prvú etapu rekonštrukcie strechy a prác súvisiacich so statikou budovy čerpaných viac ako 663 tis. eur.

Medzičasom sa však v objekte kradlo, v septembri 2011 polícia obvinila mladého Rimavskosoboťana z krádeže medených častí strechy, ktoré odnášal do zberných surovín.  Spôsobil tak škodu vo výške 14 tisíc eur.

Budovu sedrie postavili v rokoch 1885 až 1887 v neorenesančnom slohu a sídlil v nej župný súd. Situovaná je v pamiatkovej zóne mesta Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross