No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na súdoch sa bude štrajkovať, fungovať majú v nevyhnutnom rozsahu

11. februára 2015 |  | |

ilustračné fotoJustiční odborári avizujú na budúci týždeň výstražný štrajk, jeho termín zatiaľ nie je známy, spresnia ho tri dni pred jeho konaním. Do štrajku sa má zapojiť priemerne 98 percent zamestnancov okresných a krajských súdov. Ide predovšetkým o asistentky sudcov, zamestnancov podateľní a infocentier, ktorí v deň štrajku neprídu do práce. Časť štrajkujúcich zamestnancov má ísť na protestné zhromaždenie do Bratislavy. Na súdoch budú v deň štrajku iba sudcovia, ktorí podľa ústavy nemajú právo na štrajk, a vedenie súdov.

V Banskobystrickom kraji bude fungovanie krajského súdu aj okresných súdov v obvode jeho pôsobnosti zabezpečené v nevyhnutnom rozsahu. Podľa hovorkyne Niny Spurnej na všetkých súdoch budú fungovať podateľne, služby a budú sa vykonávať tie procesné úkony, na ktoré sú stanovené krátke zákonné lehoty. "K rozsahu ostatných činností sa nevieme vyjadriť, pretože momentálne nevieme, aký presný počet zamestnancov sa na štrajku zúčastní," uviedla. Vedenie Krajského súdu v Banskej Bystrici podporuje podľa hovorkyne požiadavky zamestnancov.

Justiční odborári budú štrajkovať za štyri požiadavky – zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície. Podporu týmto požiadavkám vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR ako aj sudcovské rady pri súdoch. Minister spravodlivosti Tomáš Borec vníma vyhlásený štrajk ako uplatnenie ústavného práva, ktoré rešpektuje. „S odborármi máme viaceré spoločné ciele, no líšime sa v názore, ako tieto ciele presadzovať,“ tlmočila názor ministra hovorkyňa Alexandra Donevová.

Predsedníčka Odborového zväzu justície Marta Božková zdôraznila, že pôjde o výstražný štrajk. O ďalšom postupe odborári rozhodnú podľa výsledku rokovaní medzi ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom a ministrom financií Petrom Kažimírom o zvýšení tohtoročného rozpočtu pre rezort spravodlivosti.

Zdroj: SITA, Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross