No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začal sa súd vo veci zabitia v Čerenčanoch. Niektorí svedkovia si pred pojednávaním vypili

7. augusta 2014 |  | | | |

zo sudu v RSNa Okresnom súde v Rimavskej Sobote sa dnes začalo hlavné pojednávanie vo veci zabitia. Ide o  prípad z februára tohto roka, kedy bolo v byte v Čerenčanoch, vo vani v kúpeľni, nájdené telo 51-ročného Jána. Zo zločinu zabitia je obvinený 26-ročný Miroslav z Čerenčian, ktorý mal muža po predchádzajúcej hádke niekoľkokrát bodnúť nožom, pričom bol značne opitý. Ján zomrel na následky udusenia utopením.

Cez Jána chcel vybaviť peniaze pre otca

Miroslav dnes na súde povedal, že neuznáva svoju vinu zo zabitia, tak ako mu to je kladené za vinu. Opísal, že 1. februára dopoludnia popíjal v obci pred obchodom. Tam sa stretol aj s Jánom a chcel od neho, aby zavolal svojmu kamáratovi, ktorý mal údajne dlhovať otcovi obžalovaného peniaze. Ján však podľa jeho slov povedal, že pri sebe nemá telefón, aby išli k nemu do bytu a odtiaľ mu zavolajú. Na úhrade dlhu sa vraj cez telefón dohodli. Miroslav priznal, že otec ho nepožiadal, aby situáciu riešil za neho, vedel však, že „dlžník“ sa otcovi vyhýba a preto chcel využiť, že Ján ho dobre pozná. V Jánovom byte mal byť podľa obžalovaného aj ďalší muž, ktorý tu spal na gauči, keď sa zobudil, išiel kúpiť alkohol. Priniesol víno a v byte sa potom popíjalo. Obžalovaný pripustil, že si pamätá, že vytiahol nôž, ale nespomína si, za akých okolností. Neskôr mal medzi mužmi nastať konflikt, podľa obžalovaného však mal nôž v ruke Ján. Miroslav tvrdil, že ho päťdesiatnik strhol na gauč, začala sa medzi nimi bitka, ktorá sa z obývačky preniesla do chodby. Mladík povedal, že keď zbadal krv, chcel odísť, Jána odstrčil a ten spadol do kúpelne. Miroslav tvrdí, že on sám do kúpelne nevošiel, ale vybehol z bytu. Potom sa však podľa jeho slov vrátil, ako uviedol, aj sám mal dorezané ruky. Jána zbadal nehybne ležať vo vani, ako spomenul, myslel si, že je mŕtvy a nesmierne ľutuje, že ho nevytiahol. Priznal, že porozhadzoval veci v byte, aby zakryl stopy. Svoju reakciu pripisuje panike a opitosti. Povedal, že na druhý deň chcel celú vec nahlásiť polícii. Tá však medzičasom začala konať a Miroslava zadržali policajti ešte v ten deň, ako bolo objavené telo. Jána vraj obžalovaný poznal od detstva a keď prišiel domov zo zahraničia, občas si s ním zvykol vypiť. Ako uviedol, za normálnych okolností nepožíval veľa alkoholu, keďže sa živil ako šofér.

Príbuzným sa naskytol desivý pohľad

Obžalovaný bol v minulosti súdne trestaný, išlo o majetkovú trestnú činnosť.
Na súde vypovedala aj Jánova sestra a jej dcéra, Jánova neter, ktorá bola dokonca jeho susedou v bytovke. Práve tieto ženy objavili na druhý deň mŕtveho v byte, po tom, ako nedvíhal telefón a neotváral dvere. Neter mala od bytu kľúče. Obe uviedli, že všade boli porozhadzované veci a najprv si mysleli, že Jána niekto vykradol. Až potom našli v kúpeľni telo, Ján podľa ich slov ležal na chrbte, hlavu mal úplne ponorenú vo vode a nohy mu trčali von z vane. Podľa ich slov bola voda napustená asi do troch štvrtín a sfarbená od krvi. Všimli si tiež odbité umývadlo. Ako sestra poškodeného uviedla, po telefonáte na záchranku jej operátor povedal, aby vodu z vane vypustili, to však neboli schopné urobiť, preto prišiel aj dcérin manžel. Žiadny predmet vo vani nespozorovali. Ako Jánova sestra povedala, až potom sa dozvedela, že vo vani bol údajne aj nôž. Brata opísala ako dobrosrdečného, priateľského a veľmi dôverčivého, keď si vypil, bol podľa jej slov veselý. Neter potvrdila, že v byte prijímal kamarátov, spolu popíjali a zabávali sa, neraz boli hluční, čo im aj prekážalo.

Bývalú družku zarazil divný telefonát

Vypovedala aj bývalá Jánova družka. Ako uviedla, s nebohým má 6-ročného syna, rozišli sa však krátko po jeho narodení, lebo Ján pil a raz ju aj napadol, čo však podľa jej slov oľutoval, keď vytriezvel. Podotkla, že so synom sa stretával a mal s ním dobrý vzťah. Obžalovaný jej vraj v osudný deň volal z Jánovho telefónu, že má chuť na sex a počula, ako mu Ján hovorí, aby nebláznil. Povedala, že jej to bolo divné. Neskôr dostala aj sms-ky z neznámeho čísla, aby prišla, že sa dačo stalo. Ako Miroslav povedal, nevie o tom, že by jej písal a nespomína si ani na to, že by jej dával nejaké návrhy.

Na dnešnom pojednávaní boli aj rodičia obžalovaného, ako povedali, rozviedli sa, keď bol Miroslav ešte malý. Súd ho zveril do starostlivosti otca, ktorý mladíka opísal ako dobrého syna, s ktorým nemal problémy. Ján bol podľa neho agresívny alkoholik.
Matka obžalovaného na súde opísala rodinné problémy s exmanželom, ktoré podľa jej slov na synovi zanechali stopy. Ako povedala, deti boli zverené do opatery otca, lebo ona už po piatich pojednávaniach nemala peniaze na to, aby sa o ne súdila. O nebohom Jánovi vraj vedela, že napadol otca a žiarlil na svoju družku.

Pojednávanie odročili na september

Znalec z odboru psychiatrie uviedol, že osobnosť obžalovaného vyhodnotili ako impulzívnu a tieto rysy mohli byť podľa jeho slov odbrzdené alkoholom, keďže bol v stave stredne ťažkej  až na hranici ťažkej opitosti. Závislosť od alkoholu však u neho znalci nezistili a z psychiatrického hľadiska Miroslav podľa znalcov nie je nebezpečný.

Predvolaní boli aj ďalší svedkovia, ktorí Jána poznali. Nie všetci však dnes boli vypočutí. Dvaja muži, ktorí sa v osudný deň mali stretnúť s nebohým, priznali, že si pred príchodom na súd vypili. Jeden z nich sa tak má dostaviť opäť na najbližšie pojednávanie, ktoré sa za účelom doplnenia dokazovania bude konať v septembri, kedy vypočujú aj ďalších svedkov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

ČERENČANY: Vyšetrovanie „smrteľného kúpeľa“ je ukončené
ČERENČANY: Miroslava stíhajú za zabitie vo väzbe, súdne trestaný bol aj v Holandsku
ČERENČANY: U Miroslava, obvineného zo zabitia, policajti zistili drogy
ČERENČANY: Bodnutý muž sa utopil vo vani. Z jeho zabitia obvinili Miroslava
ČERENČANY: Začali stíhanie pre vraždu. Vypočúvajú svedkov a podozrivého
VIDEO: V Čerenčanoch našli zabitého muža, polícia odviedla podozrivého

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross