No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Súťaž v prednese rozprávok má svojich celoslovenských víťazov i z regiónu

Snáď nie je lepšieho miesta pre celoslovenské kolo súťaže v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas ako rozprávková dedinka, Drienčany. Práve tu sa už po 12-ty krát uskutočnila súťaž, kde kedysi pôsobil Pavol Emanuel Dobšinský.„Záujem o súťaž každoročne narastá, v tomto roku sa stretlo 120 účastníkov, vrátane pedagógov, rodičov, metodikov z regionálnych osvetových stredísk,“ uviedla pre Rimava.sk Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka pre folklór Gemersko-malohontského osvetového strediska, ktoré súťaž spoluorganizovalo. Podľa jej slov sa súťaž realizovala v troch kategóriách pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. V každej kategórii sa predstavilo 15 súťažiacich. Malých – veľkých talentovaných recitátorov, rozprávkarov hodnotila odborná porota v zložení: I. kategória - Milana Jutková, Drahomíra Plichtová, Ingrid Šulková. V II. kategórii umenie recitátorov hodnotila odborná porota v zložení: Ľubomír Šárik, Blažena Hrušková, Štefan Gabčan. III. kategóriu hodnotila odborná porota v zložení Marián Lacko, Tatiana Kršková, Juraj Genčavský.

Obec Drienčany bola tento rok dejiskom aj okresného kola súťaže v prednese slovenskej rozprávky.

V Drienčanoch to však nebolo len o súťažení. Ako Zvarová priblížila, nechýbal kultúrny program v podaní Mystic Choir, ktorý pôsobí pri Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote, pod vedením Janky Dobrockej. „Po skončení súťažnej časti podujatia, návštevníci navštívili Pamätnú faru P. E. Dobšinského – Múzeum rozprávky. Popoludnie mali návštevníci podujatia jedinečnú besedu so spisovateľom, muzikantom, spevákom Branislavom Jobusom z mestečka Vrbové,“ doplnila Zvarová.

Záver súťažného 18. októbra v Drienčanoch patril vyhodnoteniu podujatia. Ako to dopadlo?
V 1. kategórii sa umiestnili:
1. miesto Sára Štofanová, ZŠ Košice I.
2. miesto Zoe Kočišová, ZUŠ Levoča
3. miesto Juliana Ropovíková, ZŠ Komenského, Sobrance
3. miesto Gréta Krokavcová, ZŠ P. Kellnera Hostinského, Rimavská Sobota

V 2. kategórii sa umiestnili:
1. miesto Juliana Fejová, ZŠ Námestovo
2. miesto Jakub Ološtiak, ZŠ Bernolákova Košice
2. miesto Natália Nadžadyová ZŠ Hrabušice
3. miesto Tamara Daduľáková ZŠ Malá Ida
3. miesto Andrea Tomeková, ZUŠ Senica
3. miesto Adam Gombala, ZŠ Jesenské

V 3. kategórii sa umiestnili:
1. miesto Martin Lorinc, Gymnázium Tvrdošín
2. miesto Liliana Kočišová, ZŠ Malá Ida, Košice
2. miesto Daniela Rybnikárová, Gymnáziu L. Novomeského, Senica
2. miesto Daniela Šinková, ZŠ Jesenské
3. miesto Adam Trcka, ZŠ Kežmarská, Košice

„Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov. Poďakovanie patrí aj pedagógom a rodičom za prípravu detí a vedenie ich k literatúre, k umeleckému prednesu,“ povedala Zvarová, ktorá ďakuje aj všetkým spoluorganizátorom a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a chode súťaže. Ako dodala na záver, veria, že návštevníci odchádzali s peknými spomienkami na rozprávkové Drienčany a o rok sa opäť stretneme s mladými, talentovanými rozprávačmi rozprávok.

Celoslovenskú súťaž Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas organizovalo Gemersko - malohontské osvetové stredisko, Obec Drienčany, Matica Slovenská, ECAV Drienčany, o.z. Valgata. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Stanislava Zvarová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross