No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tému psieho útulku opäť oživil poslanec Sojka. Primátor ju pozastavil a zmluva nebola podpísaná

2. februára 2018 |  | 

Nekonečnú tému psieho útulku, s ktorým súhlasili už aj poslanci mestského zastupiteľstva, sa stále nepodarilo zrealizovať. Približne pol roka od jeho odsúhlasenia stále nebola podpísaná zmluva medzi občianskym združením Šťastné labky Fiľakovo a mestom. Útulok má na prenajatom pozemku na Včelinci postaviť združenie z Fiľakova, samospráva má podľa uznesenia poslancov vybudovať infraštruktúru, náklady boli odhadnuté na približne 70-tisíc eur. Podľa iniciátora výstavby z poslaneckých radov, Júliusa Sojku, bolo uznesenie schválené už pred pol rokom a samospráva mala s týmito financiami rátať v rozpočte. „Čakáme už trošku dlho,“ povedal poslanec, ktorý poukázal aj na to, že ide v poradí už o druhý zámer výstavby útulku pre psov. „Obávam sa, že sa nám začína pomaly strácať do stratena. Nebol by som tomu rád,“ upozornil záverom rokovania Sojka a pripomenul, že za zriadenie útulku sa v právoplatnej petícii podpísalo približne 3600 ľudí a ide tak o doposiaľ najväčšiu petíciu.

„Boli by sme minimálne radi, keby bola zmluva podpísaná,“ povedal ďalej Sojka. Podľa reakcie primátora Jozefa Šimka však už zmluvu podpísal a združeniu zaslal. Ako podotkol, ide tam ešte o doplnenie troch podmienok. Ako však Šimko ďalej priznal, pozastavil to približne v septembri odvolávajúc sa na 220 podpisov minuloročnej petície, kde ľudia nechcú v tejto lokalite útulok. „Nie som proti výstavbe, len musíme to všetko zlegalizovať,“ povedal Jozef Šimko, podľa ktorého majú investíciu ešte raz rozobrať so zástupcami oddelení, koľko čo bude stáť, pripraviť uznesenie a poslancami odsúhlasiť. Táto petícia je však podľa Sojku absolútne nepodstatná a mala byť už dávno vyriešená, pretože tam boli podpisy ľudí z Rakytníka či Hnúšte, ľudí, ktorí neboli dotknutí. Témou tejto petície sa zaoberali aj koncom minulého roka. „Skonštatovali sme, že petícia je vlastne účelová a neplatná, takže kontrolór sa ňou nezaoberal. Takže argumentovať tu teraz touto petíciou je trošku mierne zavádzajúce,“ zdôraznil Sojka, podľa ktorého je povinnosťou mesta pokryť tento projekt, na ktorom sa už zhodli poslanci.

Kým nie je podpísaná zmluva a nie je postavená infraštruktúra, občianske združenie podľa Sojku nemá na čom pracovať. „Tento rozpočet by nám momentálne nemal robiť problémy,“ argumentoval Sojka na reakciu primátora Jozefa Šimka, podľa ktorého kým nebude záverečný účet, nevedia to dohodnúť. Ako však uviedol, výstavbu podporuje. „Prispel som k tomu, že teoreticky až na jedného poslanca ste to všetci jednomyseľne odsúhlasili,“ ozrejmil primátor. Zároveň však poukázal na náklady mesta spojené s výstavbou, ako aj platmi dvoch zamestnancov. Pripomenul aj, že v roku 2017 mestská polícia odchytila 80 túlavých psov, čo mestskú pokladnicu stálo približne 16-tisíc eur. Definitívne preto primátor navrhol rozhodnúť o ďalších krokoch s útulkom na najbližšom rokovaní v marci. „Musíme to podrobne rozobrať,“ dodal Šimko.

Poslanec Sojka prišiel v úvode príspevku aj s návrhom na doplnenie uznesenia, týkajúceho sa dĺžky prenájmu pozemku na výstavbu útulku, ktorú navrhol na 20 rokov. Ďalej je podľa neho potrebné určiť aj termín, dokedy mesto postaví potrebnú infraštruktúru. Navrhoval tri mesiace, neskôr sa s primátorom zhodli, že to ostane na dohode.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross