No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zmluva k psiemu útulku na Včelinci je pred podpisom, petícia by ho nemala ovplyvniť

31. októbra 2017 |  | 

Psí útulok, ktorého výstavba rezonuje Rimavskou Sobotou už niekoľko rokov, by mala byť pred podpisom zmluvy. Občianske združenie Šťastné labky, ktoré má útulok na Včelinci v spolupráci s mestom vybudovať a prevádzkovať, pracuje na konečnom znení potrebnej zmluvy. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila predsedníčka občianskeho združenia Šťastné labky Beáta Jagošová, podľa ktorej často stretávajú ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, v akom stave sa výstavba nachádza. Ako ďalej spomenula, rozhodli sa preto priblížiť aktuálny stav.

Zámer výstavby odsúhlasili mestskí poslanci ešte v lete. Podľa Jagošovej im bol návrh doručený až po ďalšom septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva, kedy primátor Jozef Šimko informoval o petícii proti výstavbe útulku na Včelinci. Ako vtedy primátor uviedol, nemá informácie o tom, v akom stave sú pripravené práce na výstavbu psieho útulku. „Šťastné labky z Fiľakova sa od mesiaca jún neozvali a navyše tu máme petíciu,“ poznamenal. Podľa reakcie poslanca MsZ a zástancu výstavby útulku Júliusa Sojku však občianske združenie čakalo na nájomnú zmluvu. „Čakali sme, kým sa ozvú z mesta, počas tých troch mesiacov sme sa boli niekoľko krát osobne informovať na úrade kde to viazne,“ priblížila Jagošová a dodala, že na stretnutí s primátorom Rimavskej Soboty doplnili do návrhu zmluvy kanalizáciu a tiež vyčistenie pozemku. „Nápomocné majú byť Technické služby mesta. Tiež sme požiadali o uvedenie doby do kedy má tieto práce mesto vykonať,“ priblížila Jagošová, podľa ktorej sa stretli s ústretovosťou a mesto má zmluvu poslať do 15. novembra. „Následne sa zmluva prípadne ešte doplní upraví a podpíše. Potom máme predložiť projektovú dokumentáciu a mesto vydá stavebné povolenie, následne začnú s prácami,“ povedala šéfka združenia. Výstavbu útulku by podľa nej petícia s viac ako 200 podpismi nemala ovplyvniť. „K petícií, ktorá bola účelová a v konečnom dôsledku neplatná si myslíme, že týchto pár podpisov sa nemôže rovnať petícií za výstavbu útulku v počte vyše 2000 podpisov. Veríme, že je to na dobrej a ceste a spoločnými silami sa tento projekt podarí zrealizovať,“ uzavrela predsedníčka občianskeho združenia Šťastné labky z Fiľakova, kde fungujú viac ako dva roky a v súčasnosti majú plné kapacity, približne 50 až 60 psíkov. Podľa Jagošovej mesačne príjmu približne šesť psíkov. „Ošetríme ich a ponúkneme na adopciu,“ priblížila predsedníčka, podľa ktorej spolupracujú s organizáciami na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zároveň podotkla, že dobrovoľníkov na túto prácu nikdy nie je dosť. „Zvyknú nám ľudia priniesť krmivo, prípadne aj veci po psíkovi,“ dodala.

Výstavba psieho útulku v Rimavskej Sobote je niekoľkoročná téma. V minulosti ho chcelo zriadiť aj OZ Best Friends, ktoré pripravovalo výstavbu útulku v meste, smerom na Rimavské Janovce, financovať ju mala súkromná spoločnosť Automax. Tá však nakoniec pred viac ako tromi rokmi od zámeru odstúpila, dôvodom bolo znechutenie čakaním, keďže mesto nezabezpečilo zmluvne dohodnuté vyčistenie pozemku, na ktorom mal útulok stáť. Po rôznych peripetiách mestské zastupiteľstvo našlo spoločnú reč s OZ Šťastné labky Fiľakovo v júni 2017 na svojom rokovaní. Poslanci vtedy odsúhlasili, že mesto poskytne združeniu od vydania právoplatného stavebného povolenia 8 tisíc eur ročne po dobu troch rokov na výstavbu útulku a zároveň samospráva poskytne 7200 eur ročne na plat jedného zamestnanca po zahájení prevádzky, pričom výber zamestnanca bude v rukách občianskeho združenia. Mesto okrem platu a poskytnutia pozemku na Včelinci, kde vybuduje inžinierske siete, po skolaudovaní stavby poskytne ročne 16 tis. eur na prevádzku útulku. Z podmienok tiež vyplýva, že samospráva si vyhradzuje právo odovzdať OZ Šťastné labky Fiľakovo každého odchyteného psa na území mesta Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Občianske združenie Šťastné labky

Súvisiace články
R. SOBOTA: Niekoľkoročný spor o útulku pre psov je zrejme u konca
MsZ: Téma psieho útulku znova ožíva
VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross