No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Niekoľkoročný spor o útulku pre psov je zrejme u konca

Jednou z tém uplynulého mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote bol aj útulok pre psov. Poslanci sa ním zaoberali v rámci majetkovoprávnych otázok. Ako informovala Katarína Eliášová z majetkového oddelenia Mestského úradu v druhom kole obchodno-verejnej súťaže sa prihlásil jeden záujemca, občianske združenie Šťastné labky Fiľakovo. „Podmienky súťaže však neboli celkom splnené,“ poznamenala s tým, že uchádzač nepredložil vizualizáciu a rozpočet na vybudovanie zariadenia.

Taktiež podľa jej slov OZ Šťastné labky požadovalo od mesta aj plat na jedného zamestnanca spolu aj s odvodmi. Na rokovaní vystúpila aj predsedníčka občianskeho združenia Beáta Jagošová, podľa ktorej je útulok pre psov a iné zvieratá v Rimavskej Sobote viac než potrebný. Ako ďalej uviedla, keďže ide o neziskovú organizáciu, ktorá funguje z príspevkov a v tomto prípade ide o výstavbu, z toho dôvodu je potrebná finančná pomoc mesta. Tá by mala predstavovať sumu vo výške 8 tis. eur na výstavbu počas troch rokov.

„Vlani sme do útulku vo Fiľakove odovzdali približne 50 psov,“ povedal na rokovaní náčelník mestskej polície Peter Berecz.

„Je to už niekoľkoročná kauza, ktorá hýbe najmä cítiacimi ľuďmi,“ uviedol poslanec Július Sojka, podľa ktorého sumu akú žiadajú by bola účelovo minutá. „Sú to finančné prostriedky daňových poplatníkov, ktorí platia za psy,“ doplnil Sojka. Diskusia na túto tému pokračovala po približne polhodinovej prestávke, ktorú navrhol poslanec Zoltán Bán, aby sa mestský parlament poradil ako by mal postupovať ďalej.

Vľavo Beáta Jagošová, predsedníčka OZ Šťastné labky Fiľakovo

Po nej sa poslanci rozhodli zrušiť pôvodnú verejno-obchodnú súťaž a stanoviť nové podmienky pre OZ Šťastné labky Fiľakovo. Z nich vyplýva, že mesto bezodkladne poskytne pozemok na Včelinci pre výstavbu útulku a rovnako vybuduje aj inžinierske siete (voda, kanalizácia, čistička odpadových vôd a elektrika). Taktiež mestské zastupiteľstvo zriadi komisiu v zložení poslancov Júliusa Sojku, Evy Bornayovej a Tomáša Slivu, ktorá bude konzultovať priebeh výstavby útulku a následne sledovať jeho činnosť prevádzky. V prípade ukončenia činnosti OZ Šťastné labky Fiľakovo bude musieť vystavaný útulok odovzdať do vlastníctva mesta bezodplatným prevodom.

Zástupcovia občanov ďalej rozhodli, že mesto poskytne združeniu od vydania právoplatného stavebného povolenia 8 tis. eur ročne po dobu troch rokov na výstavbu útulku a zároveň samospráva poskytne 7200 eur ročne na plat jedného zamestnanca po zahájení prevádzky, pričom výber zamestnanca bude v rukách občianskeho združenia. Mesto okrem platu ďalej po skolaudovaní stavby poskytne ročne 16 tis. eur na prevádzku útulku. Z podmienok tiež vyplýva, že samospráva si vyhradzuje právo odovzdať OZ Šťastné labky Fiľakovo každého odchyteného psa na území mesta Rimavská Sobota.

„Ukončili sme sedemročný spor. Verím, že to dotiahneme do správneho konca,“ uzavrel primátor Jozef Šimko.

Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
MsZ: Téma psieho útulku znova ožíva
VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross