No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok

17. júla 2012 |  | |

S budovaním útulku pre psov v Rimavskej Sobote sa zatiaľ nezačne, aktivisti z občianskeho združenia (OZ) BEST FRIENDS útulok RS pre svoj zámer stále nemajú pozemok. Vyhliadli si lokalitu na okraji mesta, smerom na Rimavské Janovce, podľa predsedníčky združenia Kataríny Jánošdeákovej však súhlas samosprávy doteraz nezískali.

Ako predsedníčka OZ pre Rimava.sk uviedla, po prvotnej žiadosti dostali od mesta zápornú odpoveď. „Pozemok, na ktorom chceme útulok postaviť, je podľa územného plánu určený pre malovýrobu,“ hovorí predsedníčka združenia a dodáva, že zámer neprešiel ani Komisiou rozvoja mesta a služieb a nedostal sa na rokovanie mestského zastupiteľstva. Podľa Kataríny Jánošdeákovej by navyše podľa mestského úradu umiestnenie psov v tejto lokalite nebolo vhodné ani kvôli neďalekej bytovke. „Koterce by však boli ďalej od cesty a pozemok by bol ohradený oplotením, cez ktoré by psy nevideli, takže by nemali dôvod štekať,“ podotýka predsedníčka OZ. Ako dodala, pozemok, ktorý by chceli získať, je v blízkosti jej pracoviska, preto by aspoň spočiatku mohla na útulok lepšie dohliadať.

Aktivisti, ktorí chcú útulok zriadiť, predložia svoju žiadosť opätovne. „Sľúbili mi, že ma pozvú na zasadnutie komisie, kde môžem vysvetliť náš zámer, začala som so zbieraním podpisov od obyvateľov bytovky, predložím stanovisko hygieny,“ avizuje Jánošdeáková. Zároveň však pripustila, že proces získania vhodného miesta je časovo náročný a odďaľuje samotnú výstavbu útulku. „Ak sa nám podarí získať od mesta pozemok pod útulok, chceme ho aspoň ohradiť a na zimu sem umiestniť koterce,“ hovorí predsedníčka OZ.

Ako už Rimava.sk informovala, vybudovanie útulku by mala financovať rimavskosobotská podnikateľka Andrea Korytiaková. Podľa slov Kataríny Jánošdeákovej sa občianskemu združeniu podarilo získať peniaze aj z iných zdrojov. „Financie na výstavbu by v tomto prípade neboli problémom, nevieme sa však pustiť do budovania útulku, ak nemáme pozemok, ak náš zámer neodsúhlasí mestské zastupiteľstvo,“ hovorí predsedníčka OZ.

Podľa slov poslanca a predsedu Komisie pre rozvoj mesta a služby Petra Bartakoviča na zasadnutí členovia komisie o žiadosti riadne hlasovali. Ako uviedol, pripomienky sa týkali najmä lokality, kde by mal útulok stáť, keďže ide o priemyselnú zónu, kde je aj potravinárska výroba ale tiež preto, že neďaleko sa nachádza bytový dom. Ako však Bartakovič zdôraznil, komisie pri mestskom zastupiteľstve majú len poradný charakter, preto nesúhlasné stanovisko podľa jeho slov nie je dôvodom, prečo sa materiál nedostal do zastupiteľstva. Osobne by tiež uvítal, ak by pred poslancami zámer výstavby útulku odprezentovali samotní zástupcovia občianskeho združenia.

Na potrebu riešenia problémov s odchytom túlavých zvierat v meste už neraz poukázala aj mestská polícia. Tá podľa náčelníka nemá dostatočne vyhovujúce priestory. Koterce sú pri budove polície, v centre mesta, v lete je cítiť zápach a vyskytli sa už aj sťažnosti na štekanie psov. Umiestňovanie odchytených zvierat do okolitých útulkov je častokrát problematické a finančne náročné.
Vlani mestskí policajti odchytili takmer 50 túlavých psov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov
Problém s túlavými psami v meste by mohol vyriešiť útulok na Včelinci


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross