No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy

Iniciatíve súkromnej podnikateľky postaviť v Rimavskej Sobote útulok pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci včera odsúhlasili úpravu zmluvných podmienok týkajúcich sa prenájmu pozemkov na okraji mesta. Občianske združenie Best Friends útulok RS ich dostane za symbolickú cenu, na 20 rokov a nie na dobu neurčitú ako sa pôvodne v zmluve uvádzalo. Aktivisti žiadali zmeniť aj výpovednú dobu, z troch mesiacov na jeden rok. Poslanci sa však nevedeli dohodnúť, koľko psov odchytených mestskou políciou musí útulok prijať. Objavila sa tiež pripomienka, že ak bude pri útulku fungovať psí hotel, je to biznis.

Prenájom pozemkov odobrili poslanci ešte v septembri, zmluva však ostala nepodpísaná. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedla predsedníčka Občianskeho združenia Best Friends útulok RS Katarína Jánošdeáková, podmienky boli nevýhodné. Išlo najmä o neurčitú dobu prenájmu a trojmesačnú výpovednú lehotu. Zmluvné podmienky sa preto včera vrátili pred poslancov. Aktivisti okrem toho požadovali, aby bolo v zmluve upravené, že psy odchytené mestskou políciou bude útulok prijímať v rámci svojej kapacity.

Práve to sa včera poslancom nepozdávalo. Poslanec Ján Végh uviedol, že mesto dalo občianskemu združeniu pozemok za supervýhodných podmienok, navrhol, aby polovičná kapacita útulku bola k dispozícii pre mesto. Aj poslanec Tomáš Sliva spomenul, že pre útulok by mal byť stanovený minimálny počet psov odchytených políciou. Viliam Vaš poukázal na to, že pri útulku by mal fungovať aj psí hotel, čo označil za biznis.

"Niekto chce niečo spraviť a my len mudrujeme, ako mu nahádzať polená pod nohy," uviedol poslanec Ivan Hazucha. Ako spomenul, ak by aj pár občanov  príležitostne umiestnilo svojich štvornohých miláčikov  do tzv. psieho hotela, bude to len na prilepšenie k starostlivosti o ostatné psy. Podľa Hazuchu pozemky v súčasnosti pre mesto nie sú žiadnym prínosom, ak sa tu podarí vybudovať útulok, mestskej polícii odpadnú starosti o túlavé zvieratá.

Aj primátor mesta Jozef Šimko pred poslancami vyhlásil, že zámer víta. "Buďme radi. Ja ďakujem pani podnikateľke," uviedol. Náčelník mestskej polície Peter Berecz spomenul, že aktivisti už teraz pomáhajú so starostlivosťou o psy umiestnené v kotercoch mestskej polície. Opäť pripomenul, že samospráva nemá vyhovujúce priestory a výstavba útulku by mestu veľmi pomohla, keďže je povinné zabezpečovať odchyt. Na návrh poslankyne Evy Bornayovej napokon poslanci súhlasili, že   v útulku má byť vyčlenených 30 percent z kapacity pre psy, ktoré chytia mestskí policajti.  Skládku, ktorá je na pozemku, odstránia Technické služby mesta.

Ako pre Rimava.sk dnes uviedla predsedníčka občianskeho združenia, po zmene podmienok zmluvu podpíšu a pustia sa konečne do prípravy výstavby. Nad pripomienkou, že psí hotel bude pre aktivistov biznis, sa len pousmiala. "Ak nám niekto z času na čas na pár dní zverí svojho psíka za poplatok, tie peniaze pôjdu opäť len na starostlivosť o ostatné zvieratá, " uviedla Jánošdeáková a poukázala na to, že budú musieť kupovať krmivo, platiť veterinárnu starostlivosť a ostatné potreby. "Sme však odhodlaní ísť do toho, z lásky k zvieratám," podotkla.

Ako už Rimava.sk informovala, výstavbu útulku bude financovať rimavskosobotská podnikateľka Andrea Korytiaková, konateľka spoločnosti best Automax. Občianske združenie získalo financie aj z iných zdrojov. O pozemky žiadali samosprávu ešte na jar, pred mestské zastupiteľstvo sa však žiadosť dostala až v septembri.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Útulok pre psov sa vracia pred poslancov, aktivisti žiadajú zmenu podmienok 
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov
Problém s túlavými psami v meste by mohol vyriešiť útulok na Včelinci


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross