No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov

Zámer aktivistov vybudovať pri Rimavskej Sobote útulok pre psov ide na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva, poslanci majú rozhodnúť o prenájme pozemkov na okraji mesta, smerom na Rimavské Janovce. Občianske združenie Best Friends útulok RS tu chce stavať na vlastné náklady, žiada prenájom za symbolickú cenu.

Združenie sa obrátilo na samosprávu ešte v apríli, dostalo však zápornú odpoveď. Vyhliadnutá lokalita je podľa platného územného plánu určená pre drobnú výrobu, prevádzky, sklady či obchodné objekty. Samospráva odporúčala aktivistom nájsť iné miesto, zámer sa na rokovanie zastupiteľstva nedostal.

Predsedníčka občianskeho združenia Katarína Jánošdeáková však pre Rimava.sk uviedla, že pozemky, ktoré žiada, susedia so sídlom firmy best Automax, ktorá bude výstavbu útulku finančne podporovať. Ona sama tu pracuje, ak by mohol byť útulok hneď vedľa firmy, aspoň spočiatku by naň mohla lepšie dohliadať.  Združenie predložilo mestu písomný predbežný súhlas Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy aj súhlas nájomcov neďalekého bytového domu.

Podľa slov predsedníčky má už združenie financie k dispozícii, čakajú len na pozemky. "Kým sa nám ich podarí získať, chceme riešiť situáciu so psami na Dúžavskej ceste, v spolupráci s tamojšími obyvateľmi," hovorí Katarína Jánošdeáková a dodáva, že pripravujú odchyt a sterilizáciu tamojších psov, následne ich vrátia majiteľom. "Keď sa tieto psy množia, neraz končia  v útulkoch, lebo sa o ne nemá kto postarať. Nechceme to však robiť nasilu," ubezpečuje aktivistka.

Mesto nemá vlastný útulok pre zvieratá, túlavé psy sú umiestňované v kotercoch pri budove mestskej polície. Zámer občianskeho združenia prerokovali aj komisie pri mestskom zastupiteľstve. Komisia výstavby, dopravy a životného prostredia neodporúča prenájom vybraných pozemkov, keďže sú podľa územného plánu určené na iné aktivity. Komisia  pre rozvoj mesta a služby súhlasí, avšak za podmienky, že prevádzkovateľ zabezpečí bezplatný odchyt a umiestnenie túlavých psov z územia mesta. Finančná komisia podporuje výstavbu útulku, žiada však vypracovať nájomnú zmluvu tak, aby pozemky boli určené len na tento účel.

Žiadosť občianskeho združenia budú poslanci posudzovať ako prípad hodný osobitného zreteľa, na jeho schválenie je potrebná trojpätinová väčšina hlasov. Zasadnutie mestského zastupiteľstva sa uskutoční v utorok, 11. septembra, o 9:00 hod.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross