No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

poslanci MsZ Rimavska SobotaVyčistila alebo nevyčistila rimavskosobotská samospráva pozemok, na ktorom chceli aktivisti z vlastných peňazí postaviť psí útulok? Táto otázka bola včera predmetom dlhej a búrlivej debaty medzi poslancami a primátorom, aj riaditeľom technických služieb. Vedenie mesta tvrdí, že z lokality na okraji mesta boli vyvezené stovky ton odpadu, aktivisti ale nepožiadali o stavebné povolenie a zámer nerealizovali, lebo odstúpil sponzor. Podľa poslancov a tiež podľa zástupkyne občianskeho združenia Best Friends Útulok RS je však pozemok stále zarastený a zahádzaný stavebným odpadom a práve kvôli tomu sa s projektom nevedeli pohnúť ďalej, parcela sa nedala zamerať. Po výmene názorov traja poslanci odišli z rokovacej sály priamo na miesto. Po návrate zhodnotili, že z parcely určenej na výstavbu odpad odvezený nebol.

 

primatorJozef Šimko a prednosta úradu Štefan SzántóPodľa poslancov mesto nekonalo, primátor nesúhlasil
Poslanec Július Sojka v úvode včerajšieho rokovania informoval, že približne dvetisíc ľudí už podporilo petíciu za výstavbu útulku z mestských peňazí. Tá odštartovala po tom, ako aktivisti odstúpili od svojho zámeru kvôli tomu, že mesto nevyčistilo prenajatý pozemok. Primátor Jozef Šimko však nesúhlasil s tým, že samospráva nekonala. Argumentoval, že technické služby na vlastné náklady vyviezli vyše osemsto ton odpadu. Iniciátorky výstavby však podľa neho nepožiadali o stavebné povolenie, ako bolo zmluvne dohodnuté. Poslanec Sojka sa o chvíľu opäť prihlásil o slovo. Uviedol, že priamo z rokovania telefonoval s predsedníčkou občianskeho združenia Katarínou Jánošdeákovou, ktorá má pozemok pod oknami svojho pracoviska, opäť ho ubezpečila, že je na ňom stále odpad.

Aj poslanec Ivan Hazucha povedal, že má „dojem hraničiaci s istotou“, že informácie od vedenia mesta sa nezakladajú na pravde. Podľa neho technické služby síce mohli vyvážať, ale zelený odpad zo susednej parcely, väčším problémom na predmetnom pozemku je však stavebná suť. Zdôraznil, že aktivisti odstúpili od výstavby preto, že mesto nekonalo a oni nevedeli zamerať pozemok.

Poslanci po výmene názorov odsúhlasili Sojkov návrh, aby celý výnos dane za psa mesto použilo na zabezpečenie čistoty verejných priestranstiev aj na starostlivosť o túlavé psy.

Vzápätí poslanci Ivan Hazucha, Ján Čeman a Július Sojka, ako aj riaditeľ TSM Tibor Barto odišli z rokovania a išli overiť, v akom stave je pozemok na okraji mesta, kde mal vyrásť útulok. Prišla aj zástupkyňa občianskeho združenia Katarína Jánošdeáková, ktorá poslancom potvrdila, že niekoľkokrát apelovala na mestský úrad, pozemok však napriek tomu vyčistený nebol.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=vRcWTWarItQ&list=UUHvwT32_xjbe1I03aNfCyYg" width="600" height="400"] „Teraz už mám istotu, že na predmetnom pozemku sú naďalej stavebné sutiny,“ informoval o záveroch z výjazdu poslanec Hazucha. Podľa neho z tejto parcely nebol odvezený odpad, bol možno trochu posunutý. Ako pre Rimava.sk povedal, ak by tu aj nemal byť zriadený útulok, samospráva má za povinnosť čistiť čierne skládky, takže nepostupovala v súlade so zákonom. „Veľkej časti parcely sa mechanizmy nedotkli,“ zhodnotil Hazucha.

 

Podľa primátora je otázne, či to aktivisti mysleli vážne
Primátor trval na tom, že TSM minuli 18 tisíc eur na odvoz odpadu z tejto lokality, občania ho ale na skládku vozia naďalej. Podľa neho je otázne, či to aktivisti mysleli so stavbou vážne, keď nepožiadali o stavebné povolenie. Povedal, že keby za ním prišli, riaditeľa TSM dotiahne na miesto, aby pozemok vyčistil.

Poslanci však opätovne skonštatovali, že aktivisti sa nevedeli pohnúť, lebo pozemok ostal nevyčistený. Ján Čeman povedal, že odstránenie odpadu bola pritom robota na dva dni. Podľa neho TSM bez súhlasu zastupiteľstva vyčistili súkromný areál bývalého dopravného ihriska, odstránenie sutín na pozemku pod útulok sa však nekonalo. Riaditeľ technických služieb pripustil, že z tej časti, kde mal byť útulok, odpad neodvážali ale odhrnuli.

Podnikateľka trvá na tom, že stavať nezačali kvôli odpadu

Konateľka spoločnosti Automax Andrea Korytiaková, ktorá chcela financovať výstavbu útulku, netajila svoje rozčarovanie nad tým, čo včera odznelo na mestskom zastupiteľstve zo strany vedenia mesta. „Ja ani neviem, ako mám reagovať. Chcela som investovať vlastné peniaze pre dobrú vec, vynaložili sme kopu času a energie na prípravu výstavby, jednoducho sme sa nevedeli pohnúť ďalej, lebo pozemok nebol vyčistený. Mesto sme na to upozorňovali. Na tom trvám,“ uviedla pre Rimava.sk podnikateľka, ktorá sa pýta: kedy bol vyvážaný odpad z pozemku? Pripomenula, že od zámeru upustili pre absolútny nezáujem mesta a preto, že už boli znechutení nekonečným čakaním. „Je smutné, že niekto spochybňuje naše snaženie,“ uzavrela.

Útulok mal stáť v okrajovej časti mesta, na výjazde z Rimavskej Soboty smerom na Rimavské Janovce. Prenájom pozemku schválili poslanci na jeseň 2012. Podľa zmluvy malo byť v útulku vyčlenených 30 percent z kapacity pre psy, ktoré odchytia mestskí policajti.

pozemok-pre-utulok-rimavska-sobota

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross