No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tip na výlet: Múzeum Csontváry a Kaviareň Céder spájajú históriu a moderné technológie v Haliči pri Lučenci

HALIČ/LUČENEC - V obci Halič pri Lučenci vznikol jedinečný priestor, ktorý spája umenie, históriu a moderné technológie. Nové Múzeum Csontváry s Kaviarňou Céder je venované významnému maďarskému maliarovi Tivadárovi Kosztkovi Csontvárymu a ponúka návštevníkom nevšedný zážitok, ktorý hravo kombinuje moderné technológie s bohatou históriou.

Múzeum prichádza s unikátnou možnosťou doslova sa stať súčasťou umenia. „Matricová obrazovka s efektom živého portrétu“ umožňuje návštevníkom priblížiť sa k obrazovke, na ktorej sa zobrazuje Csontváryho portrét. V momente, keď sa priblížite, premietne sa na obraz váš vlastný tvár, čím sa na chvíľu stanete súčasťou výtvarného diela. Tento pútavý efekt spája tradičné umenie s modernými možnosťami digitálnej interakcie a dodáva výstave hravý rozmer.

Článok pokračuje pod reklamou


Inovácie v múzeu nekončia len pri portrétoch. Pre milovníkov kreativity je pripravený virtuálny hrnčiarsky kruh, ktorý umožňuje vytvárať keramické výtvory bez zbytočných nečistôt a bez potreby fyzického materiálu. Návštevníci môžu pohybovať rukami nad senzormi, pričom ich pohyby sú zachytené a prenesené na obrazovku, kde vzniká keramický výtvor v reálnom čase. Tento interaktívny zážitok pridáva výstave moderný nádych a zároveň zábavným spôsobom približuje tradičné umenie.

Zdroj: FB Ústav technológií a inovácií

Historický 3D model obce Halič

Okrem umenia si môžu návštevníci prejsť aj históriou obce Halič. Vďaka detailnému 3D modelu obce, ktorý je doplnený o animácie a interaktívne prvky, je možné objavovať zaujímavé kapitoly z minulosti obce. Model je prispôsobený tak, aby ponúkal rôzne témy a príbehy, ktoré je možné odhaliť pri každej návšteve. Táto technológia poskytuje priestor na ponorenie sa do miestnych dejín a spoznávanie ich výnimočných momentov vlastným tempom.

Toto múzeum sa nachádza v nádherne zrekonštruovanej budove, ktorej obnova bola zrealizovaná vďaka podpore projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG SK-HU. V rámci expozície môžete objaviť nielen diela tohto významného maliara, ale aj moderné technológie a historické odkazy.

Interaktívne prvky, ktoré vás prenesú do minulosti i sveta umenia

  1. Hologram Haličského pokladu
    Jeden z najpôsobivejších prvkov expozície je digitálny hologram zobrazujúci tajomný byzantský poklad z Haliče zo 7. storočia. Tento poklad, zahalený do tajomstva minulosti, je predstavený v trojrozmernej holografickej podobe. Návštevníci si môžu pozrieť detailné šperky, akoby „levitovali“ v priestore, a zároveň sa o nich dozvedieť viac vďaka doplňujúcim textovým informáciám. Holografický obraz vzniká pomocou laserov a svetelných efektov, ktoré vytvárajú dokonalú ilúziu hĺbky, čo umožňuje návštevníkom vidieť poklad z rôznych uhlov.
  2. Veľkoplošná interaktívna projekčná stena
    Súčasťou múzea je aj veľká interaktívna projekčná stena, ktorá ponúka nielen pohľad na diela Csontváryho, ale aj možnosti zábavných kvízov a hier pre všetky vekové kategórie. Obsah tejto steny sa dá upravovať podľa aktuálnych podujatí, čo robí zážitok vždy aktuálnym a pútavým.
  3. Digitálny archív so slúchadlom
    Ak chcete o dielach T. K. Csontváryho vedieť viac, čakajú na vás dotykové obrazovky s digitálnym archívom. Prostredníctvom týchto obrazoviek si môžete prelistovať reprodukcie jeho obrazov a dozvedieť sa zaujímavé fakty o jeho tvorbe, ktoré sú dostupné v slúchadlách. Tento prvok umožňuje návštevníkom vrátiť sa v čase a ponoriť sa do sveta umenia Csontváryho.
  4. Tkáčsky stroj a kolovrátok
    V expozícii nájdete aj repliku historického tkáčskeho stroja a kolovrátku, ktoré pripomínajú bohatú históriu súkenníctva v Haliči. Práve tu bola v roku 1774, vďaka grófovi Jánovi Forgáchovi, založená prvá manufaktúra na súkno na Slovensku. Návštevníci sa môžu oboznámiť s procesom spracovania vlny prostredníctvom animácie, ktorá tento historický proces približuje.

Múzeum, ktoré prináša umenie a históriu bližšie k návštevníkom

Výnimočná kombinácia histórie, umenia a digitálnych technológií v Múzeu Csontváry s Kaviarňou Céder robí z tohto miesta ideálny cieľ pre turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí túžia po netradičných zážitkoch. Viac informácií o výstave nájdete na stránke UTai.sk, a podrobnosti o otváracích hodinách sú dostupné na webovej stránke obce Halič.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross