No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tisíce hviezd na nočnej oblohe možno najlepšie pozorovať na Muránskej planine

Zdroj: IG Muranska planina

MURÁŇ – Začiatkom mája slávnostne otvorili nový Park tmavej oblohy na Muránskej planine, ktorý bude slúžiť na ochranu pozorovania nočnej oblohy a hviezdneho neba. Už 24.-tého mája môžete od 21.00 hodiny zažiť jedinečné pozorovanie nočnej oblohy nad Prednou Horou, ktoré bude spojené s odborným výkladom.

Tento ojedinelý park prinesie nový rozmer pozorovania hviezd a zážitkov z nočnej oblohy pre všetkých návštevníkov.

Vidieť hviezdnu oblohu nad Muránskou planinou je očarujúci zážitok. Mnohí si ani nevedia predstaviť tie tisíce hviezd, Mliečnu cestu či padajúce Perzeidy, ktoré sa dajú v úplnej tme pozorovať. Je to zároveň skvelá príležitosť pre rozvoj cestovného ruchu. Milovníkov prírody a hviezd dokážeme prilákať nielen cez letnú sezónu, ale počas celého roka,” uviedol Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER.

Článok pokračuje pod reklamou


Muránska planina je okrem iného známa aj vďaka jedinečnej tmavej oblohe, ktorá je ideálnym miestom pre pozorovania nočnej oblohy. Cieľom vyhlásenia parku tmavej oblohy je zachovať a chrániť toto tmavé územie pre súčasné aj budúce generácie. Takéto unikátne parky sú na Slovensku momentálne len štyri.

Národný park Muránska planina je miestom pre milovníkov astronómie a pozorovateľov hviezd, ale aj priestorom pre turistov, ktorí si budú môcť vychutnať jedinečnú atmosféru nočnej oblohy ďaleko od svetelného smogu mestských oblastí.

Vytvorenie parku tmavej oblohy bolo možné aj vďaka úzkej spolupráci medzi orgánmi miestnej samosprávy, ochranárskymi organizáciami a astronomickou spoločnosťou.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross