No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Mestská polícia bez funkčného vozidla, občanov trápi drobná kriminalita neprispôsobivých

17. februára 2020 |  | |

Rok 2019 bol pre Mestskú políciu v Tisovci náročnejší ako zvyčajne. Od apríla minulého roka to malo na svedomí nefunkčné služobné vozidlo Lada Niva. A tak strážcovia poriadku v meste museli svoju službu vykonávať pešo. Na strane druhej, Tisovčanov trápi drobná alebo otravná kriminalita niektorých neprispôsobivých obyvateľov mesta pod Hradovou. Uviedol to vo svojej výročnej správe náčelník tamojšej Mestskej polície (MsP) Ján Martiniak.

Podľa jeho slov, tým že príslušníci MsP nemali k dispozícii služobné vozidlo, ich činnosť bola značne limitovaná. „Najmä v súvislosti s kontrolami odľahlejších časti mesta Tisovec, nehovoriac o miestnej časti Rimavská Píla. Všetci vieme a vo svojich správach na to poukazujem opakovane, že najlepšia prevencia sú kontroly, teda fyzická prítomnosť policajtov na tom ktorom mieste. To je najlepšia a najúčinnejšia prevencia. A iné vozidlá, ako vozidla určené pre mestskú políciu nemôže MsP vo výkone služby používať. Používanie iných vozidiel, by bolo preto protizákonné. A myslím, že ako mesto samotné, tak i mestská polícia by nemala a nemôže porušovať zákon,“ podotkol Martiniak s tým, že v tejto súvislosti sa od jesene stretávali s častou kritikou občanov. Podľa jeho slov kritika bola najmä od obyvateľov Rimavskej Píly, ktorí sa sťažovali na krádeže vecí z dvorov domov, najmä vo večerných hodinách. „Podľa ich sťažnosti, sa po Rimavskej Píle pohybujú večer mladistvé a maloleté osoby, ktoré chodia po dvoroch. Občania žiadali MsP, o  častejšie kontroly miestnej časti. Ale bez vozidla to nie je možné,“ poznamenal a dodal, že otázka služobného vozidla patrí na vedenie mesta.

Porušenia zákona, ktoré nie sú v štatistikách trápia obyvateľov najviac

V roku 2019 bolo celkovo na MsP v Tisovci podaných 206 oznámení. „Hlavne boli oznámenia podávané našimi občanmi, ale taktiež oznámenia podávali na MsP iné osoby, prípadne právnické osoby,“ priblížil náčelník Mestskej polície s tým, že v roku 2018 bolo na MsP podaných celkom 259 oznámení. Podľa Martiniaka oznámenia sú rôznorodé, závažné, ale i menej závažné. „MsP každé oznámenie prešetruje, preveruje, vykoná prípadne ďalšie opatrenia, podľa druhu prijatého oznámenia,“ dodal.

Ako ďalej avizoval, občanov Tisovca hlavne trápi tzv. drobná kriminalita, alebo otravujúca kriminalita. „To je správanie sa časti tzv. neprispôsobivých osôb, ich životný štýl, spôsob života, drobné krádeže, rušenie verejného poriadku ako dospelými osobami tak i deťmi, nelegálne skládky odpadu, znečisťovanie verejných priestranstiev, okolia vodných tokov, samotných vodných tokov, neporiadok a podobne,“ ozrejmil. Ako zároveň doplnil, tieto porušenia zákona sa nedostanú do žiadnych štatistík, ale občanov najviac trápia.

Mestská polícia v Tisovci počas minulého roka pri svojej činnosti zistila 17 podozrivých osôb, ktoré boli podozrivé zo spáchania deviatich prečinov a trestných činov. „Jednalo sa o spáchanie majetkovej a násilnej trestnej činnosti, krádeže, krádeže vlámaním, ublíženie na zdraví, nebezpečné vyhrážanie a týranie blízkej a zverenej osoby,“ vymenoval. Okrem toho MsP riešila a objasňovala aj celkom 122 priestupkov. Podľa Martiniaka išlo o priestupky, ktoré boli na MsP jednak nahlásené, ale hlavne priestupky, ktoré MsP zistila vlastnou činnosťou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross