No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hlasovania poslancov za Smer-SD podľa primátora hraničia so sabotážou

Rimavskosobotskí mestskí poslanci za Smer-SD konajú podľa primátora Jozefa Šimka proti rozvoju mesta a záujmu jeho občanov a ich hlasovania hraničia so sabotážou. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede, na ktorej zároveň informoval o liste, ktorý v stredu poslal predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a v ktorom ho na túto situáciu upozorňuje a žiada o riešenie. Spolu s listom zároveň Ficovi poslal lopatu.
Medzi príkladmi, ako sa podľa neho poslanecký klub Smer-SD v mestskom zastupiteľstve usiluje brzdiť jeho iniciatívy zamerané na rozvoj mesta, Šimko uvádza neschválený návrh na odkúpenie detského dopravného ihriska, trestné oznámenie za kúpu smetiarskych áut, neschválený rozpočet na tento rok či neschválenie návrhu na zníženie základného imania súkromno-mestskej spoločnosti Rimavská Sobota, čím by mesto mohlo získať do rozpočtu 413-tisíc eur.

.

[audio:http://www.rimava.sk/voice/zvukbb.mp3] Z tlačovej konferencie v Banskej Bystrici JUDr. Jozef Šimko.

Za „najväčší hriech“ však považuje decembrové prijatie všeobecne záväzného nariadenia o daniach a poplatkoch na tento rok, ktorým sa zjednotila daň z nehnuteľností pre podnikateľov, čím mesto podľa Šimka príde o vyše 135-tisíc eur od super- a hypermarketov. Za minulý rok totiž v Rimavskej Sobote platila na štyroch uliciach a jednom námestí, kde sídlia predajne nadnárodných obchodných reťazcov, vyššie sadzby dane než inde v meste. Zjednotením sadzieb sa super- a hypermerketom podľa primátora znížila daň o 52,5 percenta, kým domácim malým a stredným podnikateľom zvýšila o 43 percent. „To bol lobing podnikateľov, ktorí sú členovia Smeru, ktorí sa báli navýšenia dane,“ uviedol Šimko.

Ako ďalej informoval, doterajšie neschválenie tohtoročného rozpočtu mesta ohrozuje letnú sezónu v prímestskej rekreačnej oblasti Kurinec, pretože tam do júna nestihnú dobudovať 50-metrový rekreačný bazén, ktorý patrí medzi primátorove priority z volebného programu. Počas rozpočtového provizória totiž nie je možné realizovať investičné akcie.

Na otázku, prečo sa rozpory s poslancami rozhodol riešiť listom predsedovi ich strany, uviedol, že nemal iné východisko. „Tento problém som sa snažil riešiť už od leta minulého roka, bohužiaľ nenašiel som pochopenie u funkcionárov (Smeru-SD, pozn. SITA) na úrovni okresu,“ uviedol Šimko s tým, že Fica žiada, aby prišiel urobiť s poslancami Smeru-SD poriadok.

Poslanecký klub Smer-SD má s 10 členmi v 19-člennom rimavskosobotskom mestskom zastupiteľstve väčšinu. Jeho predseda Ján Végh obvinenia z hlasovania proti záujmom Rimavskosobotčanov odmieta. „Vždy sme hlasovali v prospech mesta. Len nie vždy máme s primátorom rovnaký názor a rovnaké priority,“ povedal pre agentúru SITA Végh. Slová ako „sabotáž“ sa podľa neho k Šimkovi hodia, keďže pasujú do slovníka bývalého príslušníka Zboru národnej bezpečnosti (obdoba dnešnej polície v období komunistickej nadvlády, pozn. SITA). K zjednoteniu sadzieb dane uviedol, že si to vyžiadal nový zákon, podľa ktorého v zónach s rovnakou sadzbou dane musí byť najmenej 15 percent poplatníkov. Navyše na uliciach s hypermarketmi, kde bola vlani sadzba vyššia, sídlili aj viacerí domáci malí a strední podnikatelia.

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 15. februára (SITA) FOTO: Ján Krošlák, SME


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross