No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-ToM: Najrýchlejšie z Rimavskosoboťanov regiónom prešiel Kamil Juhaniak, favoritka medzi ženami spadla

Na takmer 90 kilometrovom kopcovitom okruhu regiónom Rimavskej Soboty sa počas uplynulého víkendu najlepšie spomedzi domácich jazdcov držal Kamil Juhaniak. Ako teraz už bývalý pretekár zúročil svoje skúsenosti z celoslovenských pretekov. „Po dvoch rokoch sa dostal do pretekárskeho tempa, bol to prvý pretek po dlhej dobe," povedal pre Rimava.sk Kamil s tým, že trať bola veľmi dobre značená a išlo sa mu výborne. Okolo Malohontu prešiel v čase 02:28:23.5 a zaradil sa tak celkovo na 26-tu priečku. Na preteky sa podľa jeho slov prišiel hlavne stretnúť s kamarátmi a užiť si trať. „Mňa odtrhli na Chorepe, na kopci. Nemám veľmi čas trénovať. Bolo to viac-menej jasné," podotkol cyklista, ktorý sa v súčasnosti venuje spoznávacím zájazdom do exotických krajín aj cyklistickým zájazdom po Európe. Trať bola podľa jeho slov dobre zabezpečená, bolo však aj dosť dier, no boli dobre označené. Ako talizman si na trať zobral náhrdelník z kmeňa Himba z Namíbie v Afrike.

Z najväčšieho klubu v Rimavskej Sobote prišlo len pár cyklistov, štartovalo však viac ako 60 najmenších pretekárov

Z najväčšieho cyklistického klubu CK Rimavská Sobota prišlo na tieto preteky len pár cyklistov. Ako vysvetlil ich šéf Ondrej Bakša, pretekali v predposlednom kole SP masters v Perneku, kde mali adeptov na “bedňu”. Ostatní podľa jeho slov regenerujú po úraze či chorobe alebo sú rozcestovaní či na škole. Zo želiezok v pelotóne však mali Oľgu Cabanovú, ktorá podľa Bakšu tento rok urobila veľký progres v cyklistike a rozhodne mala potrápiť víťazku Jasekovú. Zaplietla sa však do pádu v balíku a bez náhradného zadného kolesa nevedela pokračovať. Vyviazla našťastie len so škrabancami. „Podala však predtým slušný výkon na MS v Poľsku. Za vedúcou pretekárkou v Slovenskom pohári už má na druhom mieste stratu, ktorú nedoženie a tak sa rozhodla po MS v Poznani štartovať na ToM," vysvetlil Bakša. Zároveň dodal, že v detskej súťaži pretekalo viac ako 60 detí, ktoré podľa jednotlivých kategórií mali kratšiu ale aj dlhšiu trať. Tí najväčší si dali niekoľko kolečiek okolo Hlavného námestia. „Teatro oklo Malohontu je cyklistickým sviatkom aj pre členov Cyklistického klubu Rimavská Sobota. Veď práve po ToM 2015 sa dala dokopy partia, ktorá v decembri 2015 založila náš klub," zaspomínal Ondrej Bakša.

Na pretekoch pomáhalo približne 50 dobrovoľníkov. Kvalita ciest sa zhoršuje

S prípravou a pri priebehu pretekov pomáhalo približne 50 dobrovoľníkov. Podľa riaditeľa pretekov Mareka Urbančoka patrí všetkým vďaka, pretože je čoraz ťažšie ich získať. „Za tričko prídu pomôcť, bez nich by sa to naozaj nedalo," zdôraznil Urbančok. Na takmer 90 kilometrovej trati naprieč regiónom, ktorá vedie cez 14 obcí a 2 mestá v regióne, sa kvalita ciest zhoršuje. Hoci všetky jamy vyznačia na pretekoch, pri množstve cyklistov, ktorí trasou prejdu sa nevyhli ani tento rok defektom. Najhorší úsek je podľa riaditeľa pretekov medzi Potokom a Hrušovom, kde je súkromná cesta a často ju neopravujú. „Je tam už zo desať dier, boli tam defekty čo je nepríjemné, postupne sa to zhoršuje a chcelo by to rekonštrukciu," avizuje riaditeľ pretekov. Niektorí cyklisti dostali defekt aj na mačacích hlavách, priamo za cieľom na Hlavnom námestí.

Pozrite si fotoreportáž z pohľadu Erika Urbančoka

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Erik Urbančok


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross