No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tornali bude sídliť agentúra integrovanej starostlivosti, v regióne vznikne 23 pracovných miest

15. júna 2021 | |  | 

TORNAĽA – Dokopy 13 miest opatrovateliek a ďalších 10 pracovných miest má vzniknúť v Mikroregióne Slaná pri Tornali vďaka Agentúre integrovanej starostlivosti, ktorú Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) plánuje v tomto meste zriadiť na jeseň ako pilotný projekt. Hlavným cieľom bude poskytnúť sociálnu starostlivosť seniorom a odkázaným osobám priamo v ich domovoch, kam bude agentúra vysielať svojich opatrovateľov a opatrovateľky. O podrobnostiach informovali predstavitelia kraja na tlačovej konferencii v Králi.

Agentúra bude jedným z centier integrovaných sociálnych a zdravotných služieb, ktorých sieť BBSK chce postupne vytvoriť na celom svojom území. Základným kameňom budú služby dostupné seniorom priamo u nich doma, bez potreby inštitucionalizovať ich v zariadeniach.

Agentúra bude ďalej zabezpečovať služby ako požičovňa zdravotných pomôcok, prepravná služba či služba monitorovania a signalizácie potreby pomoci – jednoducho povedané, na jednom mieste nájde senior a jeho príbuzní všetko, čo by mohli potrebovať a čo im uľahčí starostlivosť a takéhoto seniora – požičajú mu tu napríklad invalidný vozík či iné pomôcky, zariadia, aby ho prepravná služba odviezla k lekárovi, pošlú k nemu opatrovateľku priamo domov, požičajú mu monitorovací SOS náramok a podobne,“ vysvetľuje BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou



Okrem centra v Tornali bude mať agentúra aj ďalšie zariadenia v okolitých obciach. Konkrétne v Králi to bude denný stacionár a v Štrkovci opatrovateľská služba.

Nižšie náklady a klienti v prirodzenom prostredí

Podľa podpredsedu kraja Ondreja Luntera tento model starostlivosti o odkázaných zníži náklady v sociálnej oblasti a zároveň zníži tlak na zariadenia sociálnych služieb. „Mesačné náklady na jedného klienta v zariadení vychádzajú pri celoročnej starostlivosti zhruba na 800 eur. Pri takejto decentralizovanej službe to ide rádovo nižšie, začína sa na približne 200-300 eur na klienta. Samozrejme, záleží to od jeho zdravotného stavu a potrebnej starostlivosti. Odpadajú však náklady na ubytovanie či kúrenie v zariadeniach sociálnych služieb,“ vysvetlil O. Lunter.

Týmto riešením chce BBSK do 10 rokov obsiahnuť celý kraj. Predpokladom je okolo 20 opatrovaných v každej obci. „Kým je to možné, budeme sa o ľudí starať v ich prirodzenom prostredí a vysielať za nimi opatrovateľov,“ vysvetlil O. Lunter s tým, že ide o riešenie aplikovateľné na celom Slovensku.

Ako uviedol predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu Marián Habovčík, to, že BBSK si vybral pre pilotný projekt práve Mikroregión Slanej, je pre nich veľkým záväzkom. „Čaká nás veľmi dlhá trať, kým prídeme do cieľa, aby sme fungovanie centra a ostatných služieb dobre nastavili a implementovali,“ konštatoval s tým, že v mikroregióne urobia všetko pre to, aby očakávania naplnili a sociálne služby zabezpečili v čo najlepšej kvalite.

Podľa slov riaditeľky odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK Denisy Nincovej je toto riešenie výhodné aj z dôvodu, že nie každý senior potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Väčšina z nich chce navyše zostať v domácom prostredí a neísť do zariadenia sociálnych služieb. Problémom však môže byť skutočnosť, že ich príbuzní pracujú mimo regiónu, a tak im nemôžu pomôcť, čo rieši práve navrhovaný model starostlivosti.

Článok pokračuje pod reklamou



Navyše, keď sme analyzovali prostredie, v ktorom sa nachádzame, Banskobystrický kraj je najviac rozdrobený na malé obce, má až 516 obcí a väčšina z nich má menej ako 500 obyvateľov. To, samozrejme, ovplyvňuje ich rozpočet a nie sú schopné dostatočne zabezpečiť starostlivosť o seniorov,“ vysvetlila.

Fungovanie agentúry počas prvých dvoch rokov pilotného projektu bude stáť zhruba 1,2 milióna eur. Podľa predstaviteľov BBSK je však udržateľný aj po jeho skončení.

Čoskoro aj v Haliči neďaleko Lučenca či Vinici pri V. Krtíši

BBSK získal podľa O. Luntera vďaka úspešnému projektu zdroje z Európskej komisie na zriadenie ďalších troch centier v Haliči v Lučeneckom okrese, Vinica vo Veľkokrtíšskom okrese, ako aj v Banskej Štiavnici. Spustené by tiež mali byť niekedy v septembri či októbri.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross