No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: Rómovia sa boja, že do nových sociálnych bytov mesto nasťahuje cezpoľných

15. októbra 2013 |  | |

Mestský úrad TornaľaSociálne byty nižšieho štandardu v Tornali, ktoré by mali kolaudovať na jar budúceho roka, vyvolávajú u niektorých občanov znepokojenie z toho, kto v nich bude bývať. Rómovia sa obávajú, že mesto sem chce nasťahovať sociálne slabších ľudí z východného Slovenska. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla primátorka Tornale Anna Szögedi, po meste sa v posledných dňoch šíria informácie o údajnom organizovanom prisťahovaní väčšieho počtu obyvateľstva, ktoré sú ale nepravdivé. „Dozvedela som sa, že jeden Róm zastavil občianku Tornale a tvrdil jej, že sú dotknutí, že mesto nestavia pre vlastných ale cudzích obyvateľov,“ priblížila pre Rimava.sk primátorka.

Situácia sa podľa vedenia mesta opakuje spred dvoch rokov, kedy začali na mestský úrad chodiť občania. Vtedy sa z neznámeho zdroja údajne dozvedeli, že do Tornale sa má nasťahovať 100 sociálne slabších rodín z košického sídliska Luník IX. Primátorka vtedy podala trestné oznámenie. Podľa primátorky teraz šíreniu poplašných správ chcú zabrániť, obyvateľov preto budú informovať prostredníctvom rozhlasu aj televízie.

Nájomné byty nižšieho štandardu v lokalite Dobšinského ulice v Tornali v hodnote približne 400 tis. eur stavia spoločnosť z Rimavskej Soboty, 18 bytov by malo byť kolaudovaných v marci budúceho roka. Rómovia v tejto lokalite podľa prednostu mestského úradu v Tornali Lajosa Balajtiho v súčasnosti bývajú v 16-tich unimobunkách. Samospráva podľa prednostu eviduje od roku 2010 približne 400 žiadostí o pridelenie bytu. Ako zdôraznil, prednostné právo na jeho pridelenie pritom podľa prijatého Všeobecne záväzného nariadenia budú mať občania s trvalým pobytom v meste a rodiny s maloletými deťmi. Podmienkou budú aj vyrovnané záväzky a dlžoby voči mestu.

Informácie o presťahovaní Rómov z východu sa podľa primátora Jozefa Šimka objavili aj v Rimavskej Sobote. Ako ešte minulý mesiac pre Rimava.sk uviedol, v meste sa šíria reči, že v budove bývalého internátu majú vzniknúť sociálne byty pre Rómov. „Objavujú sa správy, že Šimko ťahá do Rimavskej Soboty Luník IX. Je to blbosť na n-tú,“ povedal.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross