No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: Smeti v meste bude vyvážať Brantner, skládku odpadu chcú rozširovať

22. júla 2016 |  | | | |

tornala-triedenie-odpaduZber a vývoz tuhého a komunálneho odpadu v Tornali bude zabezpečovať rimavskosobotská spoločnosť Brantner, víťaz verejnej súťaže. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil prednosta mestského úradu Ladislav Nagy. Podľa jeho slov do súťaže dostali dve ponuky a víťazná prišla s lepšou cenou, tú však nekonkretizoval. Ako však uviedol, poplatky za vývoz odpadu v meste meniť nebudú. „Mali najvýhodnejšiu ponuku. Robia si svoju robotu odborne a čo ma najviac teší, že začali s osvetou v meste, na školách s triedením odpadu. To u nás chýbalo,“ povedal Nagy. Obyvatelia v Tornali platia ročne približne 20 eur za vývoz TKO. Podľa prednostu im spoločnosť zabezpečuje kompletné služby, idú rozširovať skládku a dávajú prácu novým zamestnancom.

V Tornali došlo koncom minulého roka k zmene v odpadovom hospodárstve. Tornaľská samospráva odkúpila skládku tuhého komunálneho odpadu od spoločnosti Ave, ktorá v meste dovtedy vyvážala odpad a došlo aj k zmene vývozu odpadu. Spoločnosť AVE Tornaľa dočasne vystriedala spoločnosť Brantner Gemer z Rimavskej Soboty, ktorá je novým správcom a prenajímateľom skládky.

Samospráva zároveň občanov informuje, že zo zákona o odpadoch povinne zavádzajú množstvový zber Drobného stavebného odpadu. Zberný dvor sa nachádza na Cintorínskej ulici v areáli Mestských služieb mesta.
Nájomnú zmluvu mesto uzavrelo do roku 2030, týka sa prevádzkovania existujúcej skládky komunálnych odpadov I.-II. etapy. Ako odznelo na uplynulom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Tornali, spoločnosť chce rozširovať skládku aj v ďalších etapách a svoj zámer už predložili Ministerstvu životného prostredia SR. Podľa primátorky Anny Szögedi v tejto súvislosti zvolali minulý mesiac aj verejné stretnutie o hodnotení vplyvov na životné prostredie. „Všetky zainteresované inštitúcie dali pozitívne stanovisko, na konci procesu sa vyžaduje stanovisko mesta," informovala primátorka. Niektorí poslanci sa zaujímali o to, či sa nedá skládka rozšíriť za existujúcou a či je potrebné rozšírenie smerom na Košickú cestu. Zmenu Územného plánu v IV. etape napokon poslanci mestského zastupiteľstva neodsúhlasili, väčšina z nich sa hlasovania zdržala. Podľa vedúceho odboru výstavby, životného prostredia a rozvoja mesta na mestskom úrade Róberta Maga by k realizácii tejt etapy malo dôjsť až o niekoľko rokov a teraz je vo výstavbe 3. etapa, ktorá je odhadnutá na 4 až 5 rokov.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross