No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tri dni plné podujatí a programov. To sú Palócke dni a Dni mesta Fiľakovo

Viac ako 20 podujatí a skoro 50 programov. To je ponuka tohtoročných XXVII. Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo. Samospráva a Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove spoločne s viacerými partnermi organizujú už 27. ročník tohto festivalu, ktorý sa tento rok uskutoční od piatku, 11. do nedele, 13. augusta. Organizátori sa už aj minulý rok snažili zapojiť do programu čo najviac mestských lokalít, a ich cieľom je aj tento rok aby bolo mesto počas týchto troch dní čo najatraktívnejším miestom podujatí. Rimava.sk o tom informovala riaditeľka MsKS vo Fiľakove, Andrea Illés Kósik.

Podľa jej slov festival začína v piatok, 11. augusta, popoludní na Námestí slobody hudobno-tanečným programom rómskych talentov s názvom Spoznajte nás!, pred ktorým sa v Bábkovej sále MsKS koná slávnostné otvorenie výstavy Rómske rozprávky. „Prvý deň série podujatí pokračuje na inom mieste, v Mestskom vlastivednom múzeu vernisážou Prelamovaný palócky nábytok v slovenskej časti územia Palócov, odkiaľ bude ľudí sprevádzať hudobný sprievod naspäť na Námestie slobody, kde sa uskutoční oficiálne otvorenie trojdňového podujatia,“ priblížila a dodala, že kurátorom výstavy o nábytku bude primátor Fiľakova Attila Agócs. Ako ďalej spomenula, v piatkovom multikultúrnom programe vystúpi okrem domácich súborov aj Mexický folklórny súbor Olinyolotl. Na tomto pódiu sa predstaví aj Prešovská hudobná skupina Edith s repertoárom známych pesničiek, upravených do smooth jazz, blues či jazzrockového štýlu. Sprievodným programom prvého dňa bude tanečný dom s kapelou Dobroda. „Piatkový deň ukončí na hradnom nádvorí koncert skupiny Maduar, na ktorom budú mať záujemcovia možnosť vypočuť si aj také hity, ako napr. Ramaya, La chita alebo Hafanana,“ dodala riaditeľka s tým, že neoddeliteľnou súčasťou Dní mesta je Fiľakovský jarmok v mestskom parku.

Sobotné predpoludnie, 12. augusta, bude patriť prevažne rodinám. „Medzi programami bude pouličné divadlo a divadlo pre deti, verklikár, ručne poháňaný kolotoč, bublinová show, drevené hračky, maľovanie na tvár, nafukovací hrad, kolotoč a rôzne iné atrakcie,“ poznamenala Kósik. Rovnako aj tento rok sa uskutoční tradičné Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva a odovzdávanie cien mesta. Cena mesta Fiľakovo bude tento rok udelená Ladislavovi Flachbartovi, vedúcemu Kolkárskeho oddielu FTC Fiľakovo a folklórnym súborom Malá Rakonca a Rakonca. Okrem ceny mesta sa odovzdáva aj cena primátora, ktorú tento rok prevezme civilný aktivista proti extrémizmu a bloger Ján Benčík, riaditeľ Strednej odbornej školy vo Fiľakove Attila Varga, dobrovoľný hasič, skaut a tradicionalista Zoltán Nagy a Divadelný súbor Zsibongó.

Popoludnie v druhý deň osláv bude plné hudby. Vystúpi tanečný Orchester Rimavská Sobota, miestne kapely a počas prestávok sa môžu diváci tešiť na predstavenie Divadla na Vysokej Nohe. Podľa riaditeľky športoví nadšenci budú mať možnosť fandiť na priateľskom zápase miestnych a maďarských starých pánov v Štadióne FTC, kým milovníci vína môžu v rámci sprievodného programu Otvorených pivníc navštíviť aj Pivničný rad. „V sobotu popoludní budú programy aj v Dome Matice slovenskej, kde záujemcov čaká súťaž vo varení halušiek, výstava a folklórny program. Hlavný večerný program bude opäť na hradnom nádvorí, kde známa speváčka Radics Gigi so svojou kapelou pripravuje nezabudnuteľný koncert živej hudby,“ ozrejmila Kósik.

V nedeľu predpoludní popri slávnostnej slovenskej a maďarskej svätej omši bude aj tradičná slávnostná procesia. „Medzi popoludňajšími programami bude vernisáž fotografií v MsKS s názvom „Tak bolo… – Fiľakovo kedysi“ zo zbierky fotografií Zoltána Schnelczera, z ktorej môžu pozorní občania vidieť zväčšené fotografie na rôznych uliciach mesta Fiľakovo už počas týždňa festivalu. Je to unikátne aj preto, lebo neukazujú nám iba minulosť niektorých hlavných lokalít Fiľakova, ale aj jeho skryté krásy, podotkla riaditeľka. Milovníci humoru sa teraz budú mať na čo tešiť vďaka hudobno-zábavnému programu skupiny Irigy Hónaljmirigy v divadelnej sále MsKS. Futbalový program ostane aj na nedeľu, kedy sa odohrá majstrovský zápas III. ligy. „Nedeľu a celé slávnosti zavŕši očakávaný živý koncert známej maďarskej skupiny Apostol,“ dodala.

Takmer všetky programy organizované mestskými inštitúciami (Mestské kultúrne stredisko, Hradné múzeum vo Fiľakove, Komunitné centrum) sú podľa riaditeľky zadarmo. Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, a Úradu vlády SR (Program Kultúra národnostných menšín 2017).

Zdroj: Rimava.sk, MsKS Fiľakovo FOTO: Robert Piatrik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross