No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Bottove bude súťaž aká na strednom Slovensku ešte nebola

28. júla 2015 |  | |

perex-bottovoPes je podľa väčšiny najlepší priateľ človeka. Dôkazom toho je aj súťaž poľovných psov, ktorej cieľom je ukázať súlad a priateľstvo medzi psom a človekom. Tento rok sa toto podujatie po prvýkrát uskutoční v Rimavskosobotskom okrese v obci Bottovo, a to už tento víkend. Program súťaže pod názvom Memoriál Štefana Krasňanského odštartuje v piatok, 31. júla a potrvá do nedele, 2. augusta.

Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Erika Kolesárová, jedna z organizátorov, okrem toho, že podujatie sa po prvýkrát koná na strednom Slovensku v Bottove bude mať súťaž po prvýkrát aj medzinárodnú účasť. „Prihlásených je jedenásť psov z Česka a Maďarska,“ priblížila Kolesárová a zároveň dodala, že sa celkovo predstaví 22 stavačov každého plemena a veku. Na súťaži sa bude bojovať o tituly CACIT, R.CACIT, CACT, R.CACT. Podľa organizátorky sa bude vyhlasovať aj titul najlepší pes súťaže ako aj titul najlepší český fúzač.

Prvý deň súťaže začne stretnutím účastníkov, veterinárnou prehliadkou psov ako aj losovaním štartovacích čisiel. „Losovanie bude aj privítaním súťažiacich. Starostka obce každého privíta chlebom a soľou. Každý účastník súťaže dostane malý bochník chleba, ktorý keď rozlomí, nájde v ňom svoje štartovacie číslo,“ prezradila Kolesárová priebeh losovania.

Hlavný program začne v sobotu, 1. augusta o 8.00 hod. slávnostným otvorením šiesteho ročníka memoriálu, po ktorom bude nasledovať súťaž. Svoje schopnosti predstavia psy ako aj ich majitelia pri práci v poľovných revíroch. Podobný scenár bude nasledovať aj v nedeľu, 2. augusta. „V podvečer približne o 17-tej hodine predpokladáme ukončenie memoriálu a vyhlásenie výsledkov,“ dodala Kolesárová.

Ako ďalej uviedla, do tretice majú pripravené ešte jedno prvenstvo. „Počas ukončenia memoriálu kedy sa súťažiaci poďakujú rozhodcom a oni divákom, po prvýkrát odznie aj psia modlitba. Papierový zvytok modlitby mi do rúk prinesie súťažiaci pes, ktorú potom prečítam,“ prezradila Kolesárová a dodala, že pozýva každého milovníka psov na toto podujatie.

Diváci majú vstup na podujatie voľný.

Kto bol Štefan Krasňanský?

Štefan Krasňanský bol členom poľovníckeho združenia Martinský háj v Senci. Jeho poľovnícka činnosť bola úzko spätá s chovom a výcvikom poľovného psa. Jeho chovná stanica “Vyrovec” bola známa kvalitným odchovom rôznych plemien. Choval a cvičil pointre, nemecké dlhosrsté a krátkosrsté stavače, anglické setre, no najviac mu k srdcu prirástol český fúzač. Bol členom federálneho výboru Klubu českých fúzačov, poradcom chovu pre Slovensko a po osamostatnení Slovenska sa v roku 1993 stal hlavným poradcom chovu v Slovenskom klube chovateľov českých fúzačov, ktorého bol spoluzakladateľom. Fúzač bol jeho doménou, presadzoval tvrdú selekciu pri jeho ozdravovaní, nabádal a napomáhal cvičiteľom k získavaniu všestranosti českého fúzača a sám bol príkladom.

Bol víťazom mnohých súťaží, dvojnásobným viťazom Memoriálu Karla Podhajského ako aj víťaz Memoriálu Františka Housky a Memoriálu Jozefa Kadleca. Jeho umiestnenia na skúškach a súťažiach svedčia o jeho výnimočných schopnostiach. Vždy však zostal skromným a priateľským človekom, poľovníkom, cvičiteľom, ktorý vždy rád a nezištne poradil.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Wikipedia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross