No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Gymnáziu Ivana Kraska si Kvapkou krvi pripomenuli spolužiaka

perex-kvapka-krviV Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote si dnes, 5. mája, študenti pripomenuli svojho spolužiaka Martina Sucháča, ktorý pred 11 rokmi tesne pre maturitami podľahol zákernej chorobe - rakovine. Počas štvrtého ročníka Kvapky krvi prišlo darovať najvzácnejšiu tekutinu približne dvadsať darcov. Rimava.sk o tom informoval Jozef Pupala, 175-násobný darca krvi a otec tejto myšlienky.

Podľa jeho slov to boli darcovia z radov študentov gymnázia, ale aj ľudia z okolia Rimavskej Soboty a Tornale. „Darcovia z Tornale stáli pred gymnáziom už od ôsmej ráno,“ poznamenal Pupala. Medzi darcami boli aj prvodarcovia. Ako uviedol pre Rimava.sk jeden z prvodarcov, Ján, pre tento čin sa rozhodol z vlastného presvedčenia. Rovnaký názor zdieľal aj zdravotnícky personál z Národného transfúzneho ústavu, podľa ktorého je dôležité, aby sa pre darovanie krvi rozhodol jednotlivec sám.

Hoci medzi darcami prevažovala mládež, podľa Pupalu je darovanie krvi medzi mladými čoraz komplikovanejšie. „Je to spôsobené tým, že už mladí ľudia majú problémy s krvným tlakom. Buď ho majú nízky alebo vysoký. Alebo sú cukrovkári či sú už po nejakej operácii,“ priblížil.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross