V Hnúšti ocenili najlepších športovcov regiónu Gemer-Malohont

Hnúšťa bola uplynulý piatok dejiskom slávnostného galavečera ankety Najlepší športovec roka 2018 v regióne Gemer-Malohont. Miestom galavečera bol tamojší Domu kultúry.Anketu Športovec roka vyhlásilo Okresné združenie telesnej kultúry so sídlom v Rimavskej Sobote. Oceňovalo sa v niekoľkých kategóriách. Tou prvou bola mimoriadna. V nej ocenili športovcov na základe rozhodnutia mesta Hnúšťa. Ako odznelo na slávnostnom vyhodnotení, sú to občania, ktorí trvalo reprezentovali mesto a prispeli tak k dobrému menu všetkých občanov mesta. Cenu si prevzal kulturista Jakub Prokop, bedmintonista Vladan Pevný, kickboxerista Ján Radič, súťažiaca v taekwonde Ivana Kyseľová a medzi ocenenými bol aj kolektív, a to Taekwondo klub Hnúšťa.

Kategória Žiaci patrila na 3. mieste Lukášovi Kurekovi (Klub Falcon Rimavská Sobota), ktorý je 4-násobný majster Slovenska a 3-násobný majster Česka za uplynulý rok v chanbare, celkovo nazbieral 15 medailí (10 zlatých, 4 strieborné a 1 bronzová). Druhé miesto patrilo Natálii Gažiovej z džudo oddielu Lokomotíva Rimavská Sobota. Natália je úradujúcou majsterkou Slovenska a cenné kovy nazbierala nielen na domácich turnajoch, ale aj v Česku či Poľsku. Prvé miesto tejto kategórie patrilo Laure Dávidovej (Klub Falcon Rimavská Sobota), rovnako chanbaristke, ktorá je 3-násobnou majsterkou Slovenska a pýšiť sa môže aj 3. miesto z majstrovstiev sveta 2018 v Tokiu. Celkovo v uplynulom roku vybojovala 13 medailí (6 zlatých, 5 strieborných a 2 bronzové).

Kategóriu Technické športy rovnako ovládli športovci z Rimavskej Soboty. Na 3. mieste skončil šprintér na dvoch kolesách - Ondrej Cerovský, ktorý na počas roka obsadil 39-krát 1. miesto a 6-krát 2. miesto. Vo svojej medailovej zbierke má aj tituly majstra Slovenska v šprinte motocyklov ako aj titul absolútneho víťaza 2018. Druhé miesto v kategórii patrilo tanečnej dvojici Tomáš Baka a Orsolya Farkašová. Tí na svojom konte majú 4. miesto medzi dospelými z majstrovstiev Slovenska v Latine, druhé miesto z 1. kola Slovenského pohára v kategórii dospelí a 10. miesto zo Svetového pohára – tento úspech dosiahli ako jediný pár zo Slovenska. Prvé miesto v kategórii obsadil Tibor Lévay z Lukostreleckého klubu Bašta. Medzi jeho patrí 2. miesto na majstrovstvách sveta či 6-krát 1. miesto na majstrovstvách Slovenska.

K oceňovaniu prispel aj Oblastný futbalový zväz Rimavská Sobota, ktorý ocenil niektorých bývalých funkcionárov: Milan Tazberík, Ľubomír Vach, Ladislav Slanec, Ján Cilik a Gejza Tóth.

Ďalšu kategóriou bol Dorast. Na 3. mieste sa umiestnila Tereza Ďuricová (Klub Falcon Rimavská Sobota), ktorá počas uplynulého roka obsadila 1. miesto nielen na slovenských či českých súťažiach v taekwondo, ale 1. miesto si odniesla aj svetového pohára v Chorvátsku. Druhé miesto obsadila Michaela Ďubeková (Fitnes Klub Iskra Hnúšťa), ktorá ako najmladšia účastníčka majstrovstiev Európy obsadila 8. miesto, je vicemajsterkou Slovenska v bikini fitness a v tomto roku je zaradená do slovenskej reprezentácie juniorov. Prvé miesto patrilo Veronike Spodniakovej (Klub Falcon), ktorá svojimi prvými či druhými priečkami na rôznych súťažiach skončila za rok 2018 ako šiesta najlepšia vo svojej kategórii v rámci Slovenska.

Dostalo sa aj na kategóriu Dospelí. V nej na treťom mieste skončil chanbarista Tibor Figei (Klub Falcon), ktorý je 3-násobným majstrom Slovenska, 2-násobný majster Poľska, bronzový na majstrovstvách Sveta a na Svetových hrách v Poľsku obsadil 2. miesto a 2-krát 3. miesto, okrem toho obhájil aj titul Najlepší chanbarista za rok 2018. Druhé miesto obsadil zápasník Akhsarbek Gulaev z oddielu Lokomotíva. Medzi jeho úspechy patrí 5. miesto z majstrovstiev sveta, 2. miesta na majstrovstvách Európy či prvé miesta zo slovenských majstrovstiev v zápasení. A prvé miesto v kategórii získal Vojtek Lázok (Fitness centrum Big Bull Tornaľa), ktorý je majster sveta v tlaku na lavičke, majster Európy v tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu a majster Slovenska v tlaku na lavičke.

Združenie ako aj Asociácia športových zväzov ocenila aj jubilantov: Ladislav Slanec, Ján Berceli, Katarína Kováčiková, Ondrej Király, Štefan Szantó, Ľubomír Pinzík a Ján Forgon.

Na rad sa dostala aj kategória Kolektívy. Na treťom mieste sa umiestnila Lokomotíva Rimavská Sobota, druhé miesto patrilo Lukostreleckému klubu Bašta a po tretí raz po sebe sa najúspešnejším kolektívom stal Klub TKD Falcon Rimavská Sobota. Udelili aj osobitné ceny. Tú získal hendikepovaný športovec Roman Farkaš, ktorý sa stal najlepším hendikepovaným športovcom v taekwonde na Slovensku. Získal 1. miesto na majstrovstvách Slovenska v taekwonde, 2. miesto na Svetovom pohári Karlovac Open 2018, rovnako v Bulharsku i Nemecku. Prvé miesta si odnášal aj z turnajov v Košiciach i Trenčíne.

Ocenili aj účastníkov internetového hlasovania. Výherkyňou sa stala Tamara Polláková z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia. Medzi jej úspechy patrí 2. miesto na majstrovstvách SSO v drezúre v kategórii deti, 3. miesto v parkúre na Masarykovom dvore bez rozdielu veku - výška prekážok 70 alebo majstrovstvá Slovenska - drezúra 10. miesto kategória deti.

V rámci internetového hlasovania vzišiel aj najsympatickejší a najpopulárnejší športovec. Stal sa ním Lukáš Zvara, ktorý je zápasníkom v kategórii Žiaci. Medzi jeho úspechy patria 1. miesta na majstrovstvách Slovenska, Medzinárodná Veľká cena mesta Martin i Kolárovo či Medzinárodný turnaj Třinec.

Zdroj: Rimava.sk