Kráľovná Nefertiti, manželka faraóna Achnatona zo starovekého Egypta, má novú bustu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ju nevytvoril jeden nadaný slovenský umelec a približne 60-tisíc včiel. Tie na umeleckom diele pracovali v Kokave nad Rimavicou.
Pracoval celý úľ
Bustu kráľovnej Nefertiti dotvorili včely z Včelieho kRaja z Kokavy nad Rimavicou. Jej autorom je slovenský umelec Tomáš Gabzdil Libertíny, rodák z Rožňavy, ktorý vyrastal v Košiciach a momentálne pôsobí v Rotterdame. Nefertiti však nie je jediným umeleckým dielom, na ktorom sa včely z Kokavy podieľali.
Článok pokračuje pod reklamou
„Tomáš Libertíny má dlhoročné skúsenosti s využívaním včiel na tvorbu umeleckých diel. Zapáčilo sa nám to. My sme ho oslovili už dávnejšie, časom sme si našli k sebe cestu a od roku 2019 realizuje svoje sochy u nás,“ povedal pre Rimava.sk včelár David Turčáni, ktorý založil združenie a projekt Včelí kRaj.
Všetku prácu na umeleckých dielach pripísal Turčáni samozrejme umelcovi Libertínymu. „Je to všetko jeho nápad, my mu poskytujeme priestor a pomáhame mu s tým,“ opísal ich spoluprácu Turčáni. Umelecké diela vznikajú tak, že autor najskôr pripraví 3D model, okolo ktorého neskôr včely vytvoria svoje voskové šesťhranné bunky plástov.
„Spravil si u nás vlastnú umeleckú včelnicu. Teraz, keď kvôli rôznym obmedzeniam nemohol prísť, sme projekt kontrolovali aj my podľa jeho inštrukcií,“ vysvetlil David Turčáni. Nefertiti bola najskôr živou inštaláciou – návštevníci Kunsthal v Rotterdame mohli v lete 2019 sledovať prácu včiel, ktoré stavali svoje plásty. Dielo bolo dokončené minulé leto v Kokave nad Rimavicou. V súčasnosti je Nefertiti vystavená v Rademakers Gallery v Amsterdame.
„Niektoré sochy vzniknú za týždeň, iné za pár mesiacov. Nefertiti v poslednej fáze vznikala asi dva mesiace. Závisí to napríklad od toho, aké je počasie, teplota či sila včelstva,“ vysvetlil ďalej Turčáni s tým, že minulý rok vytvárali päť sôch – dokončené boli tento rok tri.
Tvorbu Tomáša Gabzdila Libertínyho si môžete pozrieť tu, tu alebo tu.
Zdroj: Rimava.sk, foto: Tomáš Gabzdil Libertíny