No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Včelármi sú z generácie na generáciu, ich práca sa dostala na medzinárodnú úroveň

24. októbra 2020 | |  | 

Včelárom z Liešnice pri Kokave nad Rimavicou sa dostalo veľkej pocty. Za ich neúnavnú prácu získali Cenu Slovenskej republiky za krajinu, reprezentovať nás budú na úrovni Európskej únie.

Včelármi z generácie na generáciu

Projekt Včelí kRaj vznikol v roku 2013 a je založený na vyše 65-ročnej tradícii včelárenia v rodine Turčániovcov. David Turčáni – ako tretia generácia včelárov v rodine, spolu s priateľkou Soňou Keresztesovou vytvorili vzdelávaciu včelnicu v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. Piliermi ich projektu, za ktorý dostali významné ocenenie, nie je len ochrana životného prostredia, ale aj sociálny rozvoj regiónu a ekonomická pomoc, najmä ľuďom z okraja spoločnosti.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako pre Rimava.sk ďalej povedal David Turčáni, ocenenie ich potešilo. „Je to zadosťučinenie všetkým ľuďom, ktorí sú zainteresovaní do projektu. Ohodnotenie toho, že tieto veci realizujeme dobre,“ tvrdí Turčáni. Okrem tradičného včelárenia v Liešnici vzdelávajú na kurzoch aj budúcich včelárov, vyrábajú včelie produkty a venujú sa sociálnemu podnikaniu.

„V tomto období, keď má spoločnosť iné hodnoty, tento rok aj iné problémy, sa stále myslí aj na tú krajinu, jej význam. Je to krásne – sedieť tam a vypočuť si príbehy zaujímavých projektov, nadšenie ľudí a ich elán. Myslím si, že Cena SR za krajinu je veľmi inšpiratívna,“ zhodnotil včelár David Turčáni prínos oceňovania s tým, že cenu odovzdávali už po šiestykrát a z toho po piaty raz vyhral projekt z Banskobystrického kraja. „Tento kraj má čo ponúknuť. Budem veľmi rád, ak časom táto cena získa minimálne také spoločenské uznanie, ako má Cena za architektúru,“ dodal ďalej.

O ocenenie bojovalo spolu sedem projektov z celého Slovenska. Konkurencia bola podľa Davida Turčániho veľká. „Veľmi zavážila prezentácia. Boli tam nízkorozpočtové i veľké projekty, akým je napríklad Návrat k barokovej krajine Holíč – Kopčany. Z tohto hľadiska tam boli veľkí konkurenti. Ale aj z tých nízkorozpočtových projektov. Úprimne, my sme mali iných favoritov, ale, samozrejme, cena nás veľmi potešila,“ priznal Turčáni s tým, že sa ju už raz pokúšali získať. „Projekty mali silný príbeh, veľa odrobeného, veľa využitých financií. Mohli sme od nich nabrať aj inšpiráciu,“ ocenil ďalší prínos odovzdávania ocenenia.

Podľa Turčániho ich projekt nepozostáva len zo samotného včelárenia, čo mohlo zavážiť pri vyberaní víťaza. „Ide o kombináciu osvetovej a vzdelávacej činnosti spolu so sociálnymi otázkami – sociálno-ekonomickými problémami regiónu. Myslím si, že aj to je bonusom našej organizácie,“ vyzdvihol včelár Turčáni.

Rozhodovala odborná porota, postúpili na medzinárodnú úroveň

„Projekt sme prezentovali pred odbornou porotou v obci Vígľaš na opravenom hrade. Všetky finálne projekty, ktoré spĺňali kritériá, prezentovali svoju prácu, potom nasledovala diskusia a otázky,“ opísal priebeh hodnotenia Turčáni s tým, že výsledky im oznámili neskôr a slávnostné vyhodnotenie kvôli momentálnej situácii nebolo.

„Víťazný projekt oslovil odbornú komisiu budovaním udržateľnej krajiny formou ochrany opeľovačov a zabezpečením opeľovania včelami, ale aj prirodzenými opeľovačmi. Občianske združenie kRAJ prispieva rôznymi formami k zachovávaniu včelárstva najmä v regiónoch Malohontu a Gemera,“ zdôvodňuje udelenie ceny Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré je vyhlasovateľom súťaže. K udeleniu ceny odbornou porotou prispelo aj to, že Včelí kRAJ prevádzkuje tri jedinečné vzdelávacie včelnice, organizuje kurzy včelárstva a bezplatné kurzy pre dlhodobo nezamestnaných, realizuje projekt Férový med, venuje sa sociálnemu podnikaniu zameranému na výrobu včelích produktov a včelárskeho vybavenia s dlhodobo nezamestnanými. Plusom je podľa ministerstva taktiež ich publikačná činnosť, vzdelávanie odbornej i laickej verejnosti, vrátane žiakov a študentov všetkých stupňov škôl, od materských až po univerzity. „Občianske združenie kRAJ získalo nomináciu SR na účasť v Cene Rady Európy za krajinu 2020/2021 ako jediný zástupca Slovenskej republiky,“ dodali ďalej.

„Krajina vyžaduje neustálu starostlivosť. Pri napĺňaní tejto úlohy sú nesmierne cenné iniciatívy realizované zdola, a to aktivity uskutočnené samosprávami či občianskymi iniciatívami, pre ktorých je cena určená,“ uvádza ministerstvo životného prostredia s tým, že udeľovanie Ceny Slovenskej republiky za krajinu je nielen ocenením úspešných realizácií, ktoré krajinu zveľaďujú a stávajú sa motiváciou pre ostatných, ale je zároveň aj momentom na uvedomenie si existencie krajiny a jej hodnoty pre nás všetkých.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Včelí kRAJ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross