No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Meste kultúry Revúca sa tento týždeň budú vzdelávať na workshopoch, ale aj relaxovať na koncertoch

23. mája 2023 | | | |  | 
Ilustračná fotografia: archív Centrum súčasného umenia DOX

REVÚCA – Mesiac máj sa blíži k svojmu záveru a spolu s ním aj projekt Mesto kultúry Revúca 2022. Oficiálnym záverom programu roku kultúry v Revúcej bude záverečný ceremoniál, ktorý sa uskutoční 17. júna.

"Dovtedy si dovoľujeme širokú verejnosť pozvať na viacero zaujímavých podujatí, ktoré nás ešte čakajú v aktuálnom týždni," avizuje Martin Pižem, za tím Mesto kultúry Revúca 2022.

Článok pokračuje pod reklamou


VÍZIA PO MESTE KULTÚRY

Čas a miesto: streda 24. mája 2023, 10:00 – 17:00 hod., školy a Mestský dom kultúry v Revúcej

Aká je vízia kultúry v Revúcej po skončení projektu Mesto kultúry Revúca? Zanechá uplynulý rok v meste trvalú pozitívnu stopu? Na tieto otázky sa už v stredu 24. mája pokúsia nájsť odpoveď spolu s revúckymi študentmi, angažovanými občanmi a riaditeľom Centra komunitného organizovania Marošom Chmelíkom zo Zvolena.

Ide už o tretie z radu podujatí venovaných téme angažovania sa v komunitách, realizovaných v spolupráci Mesta kultúry Revúca a Centra komunitného organizovania.

Dopoludňajšia diskusia od 10:00 do 12:00 hod. je vyhradená pre školy a od 15:00 do 17:00 hod. do Mestského domu kultúry v Revúcej pozývajú diskutovať širokú verejnosť. Prihlasovanie účastníkov prebieha prostredníctvom online formulára na webe Prepni na Revúcu, v časti „Pridaj sa“, alebo telefonicky na čísle +421 947 925 841.

Ilustračná foto: archív Centrum komunitného organizovania

KAM SMERUJE (DIGITÁLNA) BUDÚCNOSŤ

Čas a miesto: štvrtok a piatok 25. a 26. mája 2023, 8:00 – 19:00 hod., Gymnázium Martina Kukučína v Revúcej

Už v najbližších dňoch prestížne pražské centrum súčasného umenia DOX v Revúcej predstaví tretiu sériu workshopov pre školy a verejnosť. Podujatie organizačne zastrešuje Littera, n.o., kultúrna organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja.

Séria workshopov s názvom „Kam smeruje (digitálna) budúcnosť” je zameraná na zdieľanú predstavu o (digitálnej) budúcnosti. Čo nám so sebou prinesie čoraz používanejšia a rozšírenejšia umelá inteligencia (AI) a jej algoritmy? Je súčasná verzia umelej inteligencie skutočne inteligentná? A čo presne znamená pojem „strojové učenie“?

Workshopy pre školy sa uskutočnia 25. a 26. mája od 9:00, workshop pre verejnosť 25. mája o 17:00 hod. Lektorsky ich povedú Michal Kučerák a Dorota Jarošová. Workshopy vznikli v spolupráci s organizáciou Tactical Tech. Podujatie Kam smeruje (digitálna) budúcnosť dopĺňajú dve sprievodné výstavy: „What the Future Wants“ a výstava „Dušan P.“. Vstupné na workshopy je 1 euro pre školy i pre verejnosť.

Centrum súčasného umenia DOX je najväčšia nezávislá inštitúcia zameraná na súčasné umenie v Českej republike. Funguje od roku 2008 a jeho program prekračuje konvencie žánrov. Umenie, literatúra, divadlo a hudba tu pretvára každodennú skúsenosť. DOX zároveň otvára priestor pre kritickú verejnú diskusiu o zásadných témach, ktoré tvoria náš súčasný svet.

Ilustračná fotografia: archív Centrum súčasného umenia DOX

LETTERE AMOROSE: LIST KRÁĽOVNEJ DIDO

Čas a miesto: sobota 27. mája, 18:00 – 19:00 hod., evanjelický gotický kostol v Rimavskom Brezove

Stredoveký gotický evanjelický a.v. kostol gemersko-rimavského okruhu Gotickej cesty v Rimavskom Brezove ožije už najbližšiu sobotu večer klasickou barokovou hudbou. Na Gemer v rámci programu Mesta kultúry Revúca už po druhýkrát zavíta profesionálne hudobné zoskupenie Le nuove musiche, ktoré sa v auguste so svojím programom „Hudba poézie“ úspešne predstavilo v evanjelickom kostole v obci Chyžné.

Článok pokračuje pod reklamou


Tentokrát v Rimavskom Brezove predstavia program „Lettere amorose: List kráľovnej Dido“. Ide o spojenie Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby v štýle „recitar cantando“ – spievanej recitácie, ktorá prináša širokú paletu emócií. Spolu s nešťastnou kráľovnou Dido prežijeme jej nárek za odchádzajúcim Aeneom, ktorý ju opustil.

Súbor Le nuove musiche sa pod vedením Jakuba Mitríka zameriava na hudbu raného talianskeho baroka. Ich vystúpenia sú jedinečné aj vďaka využitiu originálnych barokových hudobných nástrojov a ich verných replík, aké nemáme možnosť naživo bežne počuť.

Návšteva koncertu je bezplatná. Pre hudobných priaznivcov z Revúcej a okolia bude zabezpečená bezplatná doprava na koncert a späť autobusom. Autobus bude vypravený o 17:00 hod. z parkoviska za Mestským kultúrnym strediskom v Revúcej. Návrat do Revúcej je plánovaný približne o 20:30 hod.

Koncert je súčasťou Roka nástennej maľby, ktorý vyhlásili Banskobystrický samosprávny kraj, Košický samosprávny kraj a združenie Gotická cesta spoločne s vlastníkmi gotických kostolov, ktoré sú nositeľmi značky Európske dedičstvo. Organizovaný je v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Revúcej a Cirkevným zborom ECAV Rimavské Brezovo.

Ilustračná foto: archív Le Nuove Musiche

VÍTANIE JARI – PATRIK KORINOK

Čas a miesto: nedeľa 28. mája 2023, 17:00 – 18:30 hod., záhrada pred evanjelickým kostolom v Revúcej

Patrik Korinok je slovenský hudobník a skladateľ klasickej hudby, silne inšpirovaný prírodou, spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu. Už v nedeľu, 28. mája, podvečer svoju tvorbu naživo predstaví publiku v Meste kultúry Revúca, v záhrade evanjelického kostola. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v interiéri kostola.

Patrik si medzi poslucháčmi svojho žánru získal obľubu už svojím prvým albumom „Silene Stenophyllia“, s ktorým debutoval v roku 2014. Odvtedy mu vyšli ďalšie tri, vrátane najnovšej nahrávky „Záznamy ticha (2021). V nej sa obracia do vnútra človeka. Reaguje na problematiku informačného smogu a na prirodzenú potrebu stíšenia sa v kontexte súčasnej doby. Ticho dokonca využíva aj ako plnohodnotnú súčasť svojho hudobného prejavu.

Návšteva koncertu je bezplatná.

Foto: archív Patrik Korinok

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross