No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu vystavujú fotografie Gömöryovcov, posledných majiteľov kaštieľa v Širkovciach

perex-vystavaPozostalosť Gömöryovcov II., tak znie názov fotografickej výstavy, ktorú predstavia v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 13. augusta o 15.00 hod. v priestoroch múzea, ktorá bude doplnená zaujímavým kultúrnym programom.„Prezentujeme na nej predtým nevystavené, novoobjavené zábery z neevidovaného fondu pozostalosti Gömöryovcov a Maróthyovcov,“ uviedla pre Rimava.sk Anita Tóthová dokumentátorka z Gemersko-malohontského múzea. Podľa jej slov ide o pokračovanie výstavy múzea z roku 2011, doplnená o vzácny fotografický materiál s umeleckým podtextom.

Ako ďalej poznamenala výstava zavedie návštevníkov do zákulisia každodenného života šľachtica Olivera Gömöryho a jeho manželky Margity Maróthy na prelome 19. a 20. storočia, ako aj v prvej polovici 20. storočia.

„Vzdelaný Oliver a herečka Margita žili v kaštieli v Širkovciach, kde často prijímali návštevy svojich blízkych priateľov a rodinných príslušníkov,“ povedala Tóthová a dodala, že vystavované fotky prezentujú rodinné výlety do okolia, rodinnú atmosféru s domácimi miláčikmi a priateľov Gömöryovcov.

„Oliver sa venoval aj fotografovaniu a zachytával momenty z prírody, z okolia kaštieľa a zo svojich ciest. Margita sa v roku 1926 zúčastnila na teozofickom kongrese v Holandsku, čo je tiež fotograficky zdokumentované. Prostredníctvom fotografií návštevníci ďalej môžu nahliadnuť aj do interiéru širkovského kaštieľa z prvej tretiny 20. storočia,“ priblížila Tóthová.

Na výstave si môžu návštevníci prečítať aj časť listu spisovateľa Viktora Szombathyho pre bývalého riaditeľa múzea Mikuláša Holéczyho, v ktorom sa vyjadruje o Margite Maróthy a tiež píše aj o záhadných duchoch kaštieľa v Širkovciach.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross