No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠIRKOVCE: Práce na záchrane opusteného kaštieľa budú pokračovať

6. augusta 2015 |  | | |

sirkovce-kastielZáchranné práce niekdajšieho vidieckeho šľachtického sídla v Širkovciach budú pokračovať aj tento rok, zamerané budú na opravu a záchranu stien. Po ich dokončení steny uzavrú betónovým vencom. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta Širkoviec Nándor Kisfaludi, obec na práce získala dotáciu z Ministerstva kultúry SR vo výške 20 tis. eur.

Podľa starostu práce bude realizovať firma JR – AGSTAV z Gemerského Jablonca, víťaz verejného obstarávania. „S prácami začnú budúci týždeň. Pomáhať im bude osem pracovníkov z obce, ktorí sú zamestnaní prostredníctvom projektu z úradu práce. Okrem pomocných prác budú kosiť a starať sa o okolie,“ povedal starosta, podľa ktorého sú pracovníci zamestnaní na obdobie štyroch mesiacov.

Život posledných vlastníkov kaštieľa zachytáva aj augustová výstava v Gemersko-malohontskom múzeu.

Hoci so záchranou schátralého kaštieľa sú iba na začiatku, v jeho interiéri sa zachovala mramorová podlaha, na ktorej sú vyobrazené ľavotočivé svastiky ako aj židovská hviezda.

Ako ďalej uviedol starosta, po dokončení by kaštieľ mohol byť sídlom obecného úradu, knižnice, múzea, spoločenskej miestnosti či pamätnej izby Gömöryovcov, posledných vlastníkov šľachtického sídla. Ich fotografická výstava, ktorá je pokračovaním výstavy z roka 2011, v Gemersko-malohontskom múzeu zachytáva zákulisie každodenného života tejto rodiny zo Širkoviec na prelome 19. a 20. storočia.

Kaštieľ bol postavený koncom 18. až v prvej polovici 19. storočia. Pôvodne ho vlastnil šľachtický rod Szilassyovcov. Spolu s anglickým prírodno-krajinkárskym parkom tvorí súčasť rozsiahleho historického areálu, v ktorom je aj národná kultúrna pamiatka, reformovaný kostol z prvej polovice 18. storočia. V kaštieli bývala Margita Maróthy, ktorá bola manželkou posledného vlastníka kaštieľa, ministerského tajomníka Dr. Olivera Gömöryho. Na prelome storočí patrila medzi popredné uhorské herečky, bola členkou Národného divadla v Budapešti. V Širkovciach prijímala časté návštevy popredných predstaviteľov inteligencie svojej doby vedcov, filozofov, umelcov či spisovateľov. Kaštieľ sa stal jedným z regionálnych centier inteligencie a vzdelanosti na prelome 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia na Gemeri. (zdroj: Pamiatkový úrad Slovenskej republiky)

Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
ŠIRKOVCE: Pokračujú v prácach na starom kaštieli, potrvajú do konca roka
ŠIRKOVCE: V obci chcú zachrániť staré šľachtické sídlo, čistia ho nezamestnaní


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross