No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V múzeu zachraňujú staré tlače, podarilo sa zreštaurovať 4 storočia staré diela

V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote zachraňujú pre budúce generácie staré tlače. V tretej etape projektu Reštaurovanie tlačí 17. až 19. storočia sa podarilo zreštaurovať štyri staré tlače. Tie si bude môcť pozrieť aj verejnosť, a to v rámci Predmetu mesiaca apríl.

„Cieľom projektu reštaurovania je záchrana poškodených tlačí 17. - 19. storočia pre budúce generácie. Zrealizované bolo komplexné odborné reštaurovanie štyroch vybraných starých tlačí z historického knižného fondu múzea, ktoré sú bádateľmi žiadané,“ uviedla pre Rimava.sk Iveta Krnáčová, knihovníčka múzea. Ako priblížila, zreštaurovaná bola obsiahla medicínska náuka Daniela Sennerta, doktora medicíny a profesora na Univerzite vo Wittenbergu, vydaná v roku 1611. Ďalej boli zreštaurované dve teologické diela Felixa Bidembacha, doktora teológie evanjelickej cirkvi, z roku 1609 a 1610 a Bratislavské artikuly z roku 1791. Reštaurovanie realizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska.

Podľa jej slov staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú prílohou vystavených tlačí. Na záchranu starých tlačí získalo Gemersko-malohontské múzeum v roku 2017 dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške 3 tis. eur, a to na realizáciu tretej etapy projektu Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia. Fond na podporu umenia je aj hlavným partnerom projektu. Banskobystrický samosprávny kraj kofinancoval projekt z účelových prostriedkov sumou viac ako 158 eur.

Knižnica Gemersko-malohontského múzea, budovaná počas 136 rokov existencie múzea, obsahuje 45 591 knižničných jednotiek a tvorí ju historický a príručný knižný fond. Historický knižný fond zahŕňa 32 853 tlačí z obdobia od 16. storočia až do začiatku 20. storočia. Fond vznikol prevažne z knižných darov inštitúcií a osobností z regiónu Gemer-Malohont. Múzeum uskutočňuje komplexný systém ochrany fondu a zabezpečuje odborné reštaurovanie poškodených kníh. „V rokoch 2005 - 2017 sme zabezpečili prostredníctvom dotačne podporených projektov klimatizáciu historickej knižnice a reštaurovanie 162 poškodených starých tlačí zo 16. - 19. storočia,“ poznamenala knihovníčka. Knižnica obsahuje aj niekoľko tlačených kníh, v ktorých sa píše o meste Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross