No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote ocenili darcov krvi. Najvyššie vyznamenanie si prevzal Jozef Sarvaš z obce Gortva

Zdroj: mesto R. Sobota/SČK

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vďaka darovaniu toho najcennejšieho, čo ľudské telo ponúka, dokázali zachrániť a zmeniť iné životy. Slovenský Červený kríž každoročne udeľuje ocenenia za mnohonásobné darovanie krvi. 

Oceňovanie darcov krvi nie je vo svete bežné, je skôr zriedkavé. Len pár krajín systematicky oceňuje pravidelných darcov krvi, napríklad Česká republika, Rakúsko, Holandsko a aj Slovenská republika.

"Daruj krv, daruješ život. Často opakovaná veta, ale v našej rýchlo fungujúcej, modernej a technicky vyspelej dobe, kde sa táto tekutina nedá ničím nahradiť, je stále aktuálna a pravdivá," uviedla riaditeľka územného spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) R. Sobota Danka Hladovcová.

Bezpríspevkovým darcom krvi patrilo slávnostné dopoludnie, ktoré sa konalo 7. decembra v Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Príprava oceňovania bezpríspevkových darcov krvi (BDK) sa realizuje v priebehu celého kalendárneho roka. Samotné oceňovanie realizujú jedenkrát ročne. "Vždy v období koncom roka v rámci nádhernej dôstojnej akcii, ktorej pomenovanie je ´SLÁVNOSTNÝ AKTÍV OCEŇOVANIA DARCOV KRVI´. Všetkým darcom sa chceme zo srdca poďakovať za darovanie toho najcennejšieho čo majú a za záchranu ľudských životov, ktoré sa podarilo prostredníctvom aj ich krvi zachrániť," doplnila Hladovcová.

"Na prvom mieste je ľudskosť, ktorá charakterizuje aj vás, darcov krvi. Rovnako však darcov krvi charakterizuje aj dobrovoľnosť. Okrem pomocnej ruky darujete aj to najcennejšie, svoju vlastnú krv, a to všetko bez nároku na odmenu, skromne a nezištne,“ uviedla vo svojom príhovore doktorka Hrablayová.

Ako doplnila, pár litrov tejto vzácnej tekutiny koluje v každom z nás, ale je to rozhodnutie darcov darovať krv, ktorá môže rozhodnúť o osude iného človeka a zachrániť mu život.

"Ďakujeme Nemocnici Penta Hospitals Rimavská Sobota, mestu Rimavská Sobota, MsKS R. Sobota, Gymnáziu Ivana Kraska, rimavskosobotským študentom a mládežníkom, Strednej odbornej škola obchodu a služieb R. Sobota a ich študentom, Súkromnej strednej odbornej škole R. Soboat, Caffe servis s.r.o. za vynikajúcu kávu, členom klubu darcov krvi v R. Sobote, miestnemu spolku SČK a v neposlednom rade zamestnancom a dobrovoľníkom územného spolku R. Sobota," dodala Hladovcová.

Ocenenia podľa počtu odberov sa delia do kategórií nasledovne: bronzovú plaketu získavajú ženy a muži totožne za 10 odberov, striebornú plaketu dostávajú ženy a muži tak isto rovnako za 20 odberov, zlatú plaketu získavajú ženy za 30 odberov a muži za 40 odberov. Diamantovou plaketou sú oceňované ženy za 60 odberov a muži za 80 odberov a ako poslednú Kňazovického medailu môžu získať ženy za 80 odberov a muži za 100 odberov.

Najvyššie ocenenie, medailu Dr. J. Kňazovického za 100-násobné darovanie krvi, si osobne prišiel prevziať Jozef Sarvaš z obce Gortva. "Človek v našich očiach hrdina a pritom veľmi skromný a pokorný človek. Aj touto cestou mu želáme ešte veľa zdravia a pohody," odznelo pri odovzdávaní. Dovedna bolo odovzdaných 136 ocenení.

Zdroj: SČK, Územný spolok R. Sobota

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross