No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO:V R. Sobote zahájili Advent na Slovensku. Začal sa nový cirkevný rok

V R. Sobote zahájili Advent na SlovenskuHistoricky po prvýkrát priamym prenosom Slovenskej televízie z evanjelického kostola v Rimavskej Sobote bolo zahájené adventné obdobie na celom Slovensku. Nedeľné služby Božie zahájil dozorca Rimavského seniorátu ECAV Jaroslav Bagačka, ktorý privítal hostí, divákov a v krátkosti priblížil históriu po reformácii, ako aj príchod evanjelikov do mesta po roku 1772. „Rimavská Sobota bola v tom čase jediným mestom v Uhorsku kde stáli popri sebe tri chrámy rôznych kresťanských konfesií,“ uviedol Bagačka, podľa ktorého pomoc pri postavení tohto tolerančného chrámu bola poskytnutá aj mimo hraníc Uhorska, najmä švédskym kráľom, veľkou osobnosťou, Gustávom III. „Boli to liturgické predmety a obrazy ukrižovaného krista nad oltárom,“ spomenul dozorca a pripomenul prvého farára Samuela Kuzmányiho, ako aj ďalšiu významnú osobnosť evanjelického farára Jána Vladimíra Hroboňa. Zároveň predstavil aj súčasnú seniorku Viktóriu Lisákovú. „Hoci už máme skúsenosti s rozhlasovými priamymi prenosmi, s televíznym ešte nie,“ uviedla seniorka Lisáková pred premiérou Služieb Božích. Počas 1. adventnej nedele nechýbal ani spevokol či deti zo Základnej školy Zlatice Oravcovej.

seniorka Rimavského seniorátu ECAV Mgr. Viktória Lisáková

seniorka Rimavského seniorátu ECAV Mgr. Viktória Lisáková

Ako v kázni seniorka spomenula, v týchto dňoch sa otvárajú brány adventného obdobia, ktorý patrí medzi najkrajšie chvíle nielen tohto roka, ale celého nášho života. „Celý kresťanský svet upriamuje svoj pohľad na druhý príchod Pána Ježiša Krista, ktorý nám to zasľúbil. Práve preto je Advent spojený s očakávaním. Aj v tomto ľudskom rozmere my ľudia čosi jeden od toho druhého očakávame: napríklad porozumenie, otvorenosť, úprimnosť, lásku, priateľstvo, pozornosť, všímavosť, nežnosť…..nikto z nás netúži potom čo je zlé a nepríjemné. Ale či to čo očakávame od tých druhým dokážeme aj my zo seba dať svojim blížnym?,“ povedala seniorka Lisáková a poukázala na život v rýchlom tempe či predvianočný zhon, kde ľudia nestíhajú čo by chceli. „V adventnom čase som sa stretla aj s tým, že mnohí si dávajú aj adventné želania alebo predsavzatia, aby im rýchlo uplynul adventný čas pri otváraní adventného kalendára. Pán Boh ide do celkom iných rozmerov. Jeho láska presahuje všetko to čo je ľudské, dočasné a prináša skutočné obete,“ dodáva.

Pozrite si záznam zo Služieb božích z kamier Rimava.sk

Služieb božích sa zúčastnil aj farár Ondrej Majling z Hrachova, farárka Iveta Korenková z Hnúšte, farár Vladimír Ticháň z Kokavy nad Rimavicou a seniorálna kaplánka Vladimíra Balcová. Najkrajšie obdobie v roku zahájili aj v sobotu, kedy na Hlavnom námestí bola zažatá prvá sviečka na adventnom venci na fontáne. Okrem vedenia samosprávy sa ho zúčastnili aj zástupcovia cirkví v meste. Zostávajúce adventné sviečky budú zapaľovať jednotlivé cirkevné zbory v meste, a to rímskokatolícka, reformovaná a poslednú zažne evanjelická.

Počas predvianočného obdobia mesto navštívi i Mikuláš, zažijete vianočné trhy či tvorivé dielne.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross