No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V rozpočte vyčlenili peniaze na vydávanie mestských novín aj opravu obradnej siene

28. januára 2015 |  | | |

z-rokovania MsZRimavskosobotskí poslanci odsúhlasili prvú zmenu rozpočtu, ktorou boli navýšené financie na vydávanie mestských novín, na opravu škôl či opravu obradnej siene na radnici. Zámer podporilo 12 poslancov mestského zastupiteľstva, proti nebol nikto, zdržali sa piati poslanci. Prebytok rozpočtu mesta tak predstavuje po novom približne 600 eur, pôvodne bolo viac ako 94 tis. eur. Samospráva má hospodáriť s príjmami 12,762 mil. eur. Ako na rokovaní informovala vedúca ekonomického odboru na mestskom úrade Karina Kochanová, zmena rozpočtu bola pripravená najmä kvôli zámeru vydávať mestské noviny. V rozpočte mesta bola preto navýšená suma na ich prevádzku vo výške približne 22 tis. eur. Podľa primátora mesta Jozefa Šimka ale táto suma zrejme nebude postačovať a záležať bude na rozhodnutí poslancov, pre aký variant vydávania novín sa rozhodnú. Zatiaľ sa totiž bližšie o novinách nehovorilo. „Mám pocit, že poslanci ešte nenašli spoločnú reč, spoločné riešenie a návrh bol preto stiahnutý z rokovania,“ povedal po rokovaní pre médiá Šimko. Na spôsobe a forme vydávania novín by sa mali poslanci dohodnúť na ďalšom rokovaní. Šimko sa pritom prikláňa k variantu, že noviny by mali vychádzať dvojjazyčne v náklade 7 tis. kusov, pričom každá domácnosť by ich mala dostať zadarmo, každé dva týždne. Prvé číslo by sa mohlo objaviť už v marci.

Zmena rozpočtu počíta podľa vedenia mesta aj s navýšením sumy o 55 tis. eur na opravy školských budov a školských zariadení. Schválené boli už vlani ale nemohli byť poskytnuté v plnej výške, pretože ku koncu roka sa nenaplnili niektoré rozpočtované príjmy. Podľa primátora rozpočet navýšili aj na opravu obradnej miestnosti. Za 22 tis. eur chce radnica vymeniť koberec a stoličky.

p1080616600V približne hodinovej diskusii zo strany poslancov odzneli aj pripomienky, že v rozpočte sa nenašli financie na opravu kolkárskej dráhy. Podľa poslanca Samuela Urbana sú kolkárske dráhy v katastrofálnom stave a mesto by malo hľadať riešenie a časom nájsť zdroje, aj keď mimorozpočtové. „Investujeme do vlastnej budovy, zhodnocujeme svoj majetok,“ povedal Urban. Poslanec Jozef Tóth, ktorý v decembri navrhol financie do kolkárskej dráhy z rozpočtu stiahnuť, sa odvolával na nízky počet priaznivcov tohto športu. Na rokovaní ďalej spomenul, že peniaze preto budú oveľa lepšie využité napríklad v obradnej sieni. „Stali sme sa hrobármi kolkárov,“ skonštatoval aj poslanec Ivan Hazucha a dodal, že v zastupiteľstve je väčšinový klub pre rozvoj mesta a pritom sa prizerajú na útlm jedného zo športov v meste. Aj predseda klubu Zoltán Bán pritom uviedol, že kolkári majú aspoň takú históriu ako futbalisti a preto sa aj on prikláňa ku kompromisnému riešeniu. Ako ďalej po dohode odznelo, kolkári by potrebné peniaze mohli dostať postupne, po častiach. „Navrhujem, kolkáreň je verejný priestor, aby sme si urobili jeden pekný kolkársky deň, všetci poslanci sa tam stretli, podebatovali a zahrali si kolky,“ nadľahčene uzavrel debatu poslanec Erik Klaubert.

 

Do diskusie sa zapojil aj poslanec Július Sojka, podľa ktorého poslanci schvaľujú zmenu rozpočtu, aj samotný rozpočet, protizákonne. Ako ďalej zdôraznil, rozpočet má byť transparentný a ako k závažnému dokumentu by sa k nemu mali vyjadriť komisie pri mestskom zastupiteľstve. Tie však podľa primátora Jozefa Šimka zriadené ešte nie sú. „Zákon sú poslanci a keď poslanci rozhodnú, platí to pre všetkých,“ povedal Šimko, podľa ktorého ak majú poslanci pochybnosti, majú sa obrátiť na generálnu prokuratúru. „Ale ubezpečujem vás, že ani z tohto mráčika nezaprší,“ vyhlásil Šimko.
Rozpočet na rok 2015 schválil novozvolený mestský parlament na svojom premiérovom pracovnom rokovaní pred mesiacom.

hlasovanie-zmena-rozpoctu

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross