No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci schválili rozpočet. Technickým službám ubrali 160 tisíc, pridali školám

z rokovania MsZV deviatom mesiaci sa zrodila zhoda, poslanci dnes na zasadnutí mestského zastupiteľstva odsúhlasili tohtoročný rozpočet a ukončili rozpočtové provizórium. Radnica predkladala návrh, s ktorým prišla už na jar, poslanecký zbor ho však pozmenil. Podľa schváleného rozpočtu tak Technické služby mesta dostanú o 160 tisíc eur menej, naopak, poslanci navýšili dotáciu pre základné a materské školy na nevyhnutné opravy. Primátor avizoval, že rozpočet podpíše, podľa jeho slov ho však bude treba urýchlene zmeniť, lebo výpadok financií spôsobí pre TSM problémy.

Rozpočet bol už na programe rokovania mestského zastupiteľstva niekoľkokrát, k predkladaným návrhom však mali poslanci pripomienky a požadovali zmeny. Definitívna verzia doposiaľ nebola odsúhlasená. Dnes sa poslancom dostal na stôl približne rovnaký návrh, ako v apríli. Poslanci však namietali, že v ňom neboli zohľadnené už schválené pripomienky.

Poslanec Ivan Hazucha predniesol pozmeňujúci návrh. Podľa neho by mali Technické služby dostať o 160 tisíc eur menej, na druhej strane však má byť navýšená dotácia pre základné školy Dobšinského, Š. M. Daxnera, M. Tompu a ZŠ s MŠ Dúžavská cesta, každej o 20 tisíc eur. Aj materské školy by si mali polepšiť o 15 tisíc eur. Peniaze pre školy pritom majú slúžiť na opravy havarijných stavov. Samospráva má v tomto roku tiež pripraviť pozemok na výstavbu psieho útulku, so samotnou realizáciou by sa potom mohlo začať v budúcom roku. Podľa návrhu by malo futbalové družstvo mužov dostať o desať tisíc eur menej, naopak, o 10 tisíc má byť navýšená dotácia na rekonštrukciu kolkárne (z 50 na 60 tisíc eur). Z kapitálových výdavkov má byť vyňatá cyklotrasa, kým mesto nepredá prebytočné nehnuteľnosti, ktoré už niekoľko rokov ponúka na odpredaj. Poslanec Dušan Hlinka podotkol, že do rozpočtu má vedúca ekonomického odboru v zmysle zákona zaradiť aj príjmy zo sponzorstva od Steffe, ktoré podľa jeho slov doteraz v rozpočte nefigurovali.

Nie všetci poslanci však boli s takýmito zmenami stotožnení. Ako sa vyjadril poslanec Jozef Tóth, nepozdáva sa mu, aby mesto dalo 60 tisíc eur na kolky, ktorým sa podľa neho venuje dvanásť ľudí. Aj podľa poslanca Tomáša Slivu sú v meste dôležitejšie investície. Rovnako spomenul, že stiahnuť 160 tisíc technickým službám je pred zimou vážnym zásahom. Školy podľa jeho slov potrebujú komplexné opravy, ako povedal, je treba zvýšiť efektívnosť radnice pri získavaní eurofondov. Poslanec Jaroslav Bagačka predniesol návrh prerozdelenia peňazí pre športové kluby v meste, ktorý bol tiež zaradený do návrhu na uznesenie pri schvaľovaní rozpočtu. V hlasovaní ho podporilo deväť poslancov (Š. Baláž, P. Brndiar, J. Čeman, J. Fiľo, I. Hazucha, D. Hlinka, J. Végh, J. Bagačka, J. Sojka), rozpočet tak bol aj so zmenami schválený. Ako vyhlásil primátor Jozef Šimko, uznesenie podpíše, aby športovci dostali dotácie. Podľa jeho slov však bude prvou úlohou čo najskôr rozpočet zmeniť, keďže po znížení sumy pre TSM budú podľa neho ohrozené mzdy pre zamestnancov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Rozpočet poslanci neschválili, rokovanie skončilo predčasne
R. SOBOTA: Mesto pokračuje v rozpočtovom provizóriu. Poslanci chcú dať viac na školstvo
R. SOBOTA: Rozpočet tento rok? Primátor to vidí skepticky
R. SOBOTA: Rozpočet nie je na programe zastupiteľstva, majú ho upraviť poslanci
R. SOBOTA: Mesto stále nemá rozpočet, poslanci vytýkali nereálne príjmy aj primátorovu odmenu zo Stefe
R. SOBOTA: Aktuálny rozpočet poslanci zmenili, budúcoročný zatiaľ neschválili

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross