No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Rozpočet tento rok? Primátor to vidí skepticky

1. apríla 2014 |  | | |

Radnica Rimavská SobotaRimavskosobotská samospráva bude zrejme väčšiu časť roka v rozpočtovom provizóriu. „Môže sa to veľmi ľahko stať,“ povedal pre Rimava.sk primátor mesta Jozef Šimko. Ako ďalej spomenul, poslanci už dvakrát neprijali rozpočet, ani v decembri ani v januári a mali k nemu pripomienky. Požadujú, aby z rozpočtu zmizli podľa nich nereálne príjmy, ktoré vyčíslili na približne 200 tis. eur. Stanovisko by preto podľa Šimka mala na rokovanie tento mesiac predložiť osobitná komisia poslancov. „Uvidíme ako sa k tomu postavia,“ povedal Šimko, podľa ktorého ak rozpočet v apríli neprijmú, bude prijatý pravdepodobne až na konci tohto volebného obdobia. „Aj v rozpočtovom provizóriu sa dá žiť,“ hovorí Šimko, podľa ktorého ale nastane problém, že budú musieť pribrzdiť investície.

Podľa primátora chcú poslanci z rozpočtu vyhodiť príjmy z predaja pozemkov na Kurinci či Auxtovho domu, ktoré mesto už dlhšie ponúka na predaj. Šimko s nimi ale v tomto nesúhlasí. „Mám pocit, že je to reálny predaj,“ povedal a ďalej uviedol, že na Kurinci stavajú bazén a pozemky preto budú lukratívnejšie aj pre podnikateľov. „Očakávam, že v priebehu tohto roka sa predajú,“ dodal. Ako ďalej spomenul, bol by skutočne rád, keby poslanecký klub SMER-SD prijal rozpočet vlastný, a keby ho aj odklepli. „Nie je to riešenie, že príjmovú časť mi skrátia a neupravia výdavkovú časť,“ podotkol Šimko, ktorý, ako tvrdí, sa na celú vec pozerá tak, že ide o politiku a o blížiace sa komunálne voľby.

Ako pre Rimava.sk dnes uviedol viceprimátor Ladislav Rigó, na zasadnutí komisie našli konsenzus ale iba na polovicu financií, druhú časť ale nie. Zároveň však podotkol, že na úrad by medzičasom ešte mali prísť podielové dane a podľa prognóz by mohli byť navýšené o potrebnú sumu. Rozpočet by potom mali čakať už iba "kozmetické úpravy".

Komisia, ktorá mala upraviť rozpočet, zasadla približne pred mesiacom. Ako vtedy Rimava.sk informoval poslanec Ivan Hazucha, navrhli vypustiť kapitálové príjmy a preto mohli „škrtať“ len z kapitálových výdavkov, kde bol priestor len na niektoré zmeny. Ako spomenul, samospráva by zatiaľ nemala do rozpočtu zahŕňať ani úver na prepojenie Sídliska Rimava s Malohontskou ulicou, kým nebudú všetky stanoviská k tomuto projektu súhlasné. Počkať by sa podľa poslancov mohlo aj s budovaním asfaltovej cesty pri výstavbe domov na Sobôtke či zo stavaním cyklotrasy na Kurinec. Pri výstavbe bazénu navrhli financovanie skrátiť o 20 tis. eur, do tohtoročného rozpočtu by sa tak presunulo len 65 tisíc eur, ktoré sa neminuli vlani. Poslanec skonštatoval, že peňazí je málo a samospráva by mala k plánovaným výdavkom pristupovať zodpovedne. Podľa viceprimátora Rigóa by mesto radšej mohlo ušetriť na oprave cesty cez Šibeničný vrch čo poslanec Hazucha nezamietol, podľa neho však vyžaduje dohodu všetkých poslancov.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross