No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Sušanoch poznajú liek na depresiu. Za úrodu sa poďakovali netradičnými obrazmi

2. októbra 2015 |  | | |

susanyZa tohtoročnú úrodu sa obyvatelia Sušian poďakovali netradičnými sypanými obrazmi - mandalou, ktorými vyzdobili tamojší kostol. Ako pre Rimava.sk uviedol Ján Slabej zo Sušian, v porovnaní s bežnou či inou slávnostnou výzdobou kostola je táto „ďakovná“ skutočne výnimočná. Ide totiž o mravenčiu prácu ženských rúk, ktoré v priebehu dvoch týždňov vyzdobili kostol krásnymi obrazmi rôznych motívov.

susany-00„Použili na to pšenicu, jačmenné krúpy, kukuricu, ale aj orechy, hrach či lesné plody. Všetko to, čo sú výsledky pestovania ľudí na poliach a záhradách,“ povedal Slabej, podľa ktorého sa máloktorá obec v regióne môže takýmto niečím pochváliť. Zároveň spomenul, že v obci už ide pomaly o tradíciu, s ktorou začali pred deviatimi rokmi, po tom, ako navštívil Radošinú a videl to tam. „Podľa mňa je to zaujímavé, chceli by sme, aby sa to viac dostalo medzi ľudí a nielen tých, ktorí sa starajú o záhrady a pestujú to, čo je najdôležitejšie,“ hovorí s úsmevom Slabej, ktorý odporúča, aby sa ľudia povzbudili prácou a nielen mysľou a urobili tak niečo pre svoje zdravie. „Keď niekto robí v záhrade, nemá starosti s depresiou,“ prezradil 70 ročný Slabej, ktorý sa v záhrade stará o približne stovku stromov a záhradu sa snaží využívať naplno. „Ešte aj teraz mám druhú úrodu zemiakov, ktoré budem vyberať o dva týždne,“ dodal.

MVDr. Ján Slabej

MVDr. Ján Slabej zo Sušian

Výzdobu v Rímskokatolíckom kostole svätej Anny podľa Slabeja nechajú ešte približne dva týždne, do 16. októbra aby si ju záujemcovia mohli prísť pozrieť. Ako Slabej spomenul, v obci mali po veľkej výstave v Rimavskej Sobote aj miestnu výstavu záhradkárov. Tá však na rozdiel od výzdoby kostola trvala len pár dní a potom ovocie odniesli do domova dôchodcov a deťom v základnej škole v Hrnčiarskych Zalužanoch. Počas slávnostnej omše sa v kostole predstavilo PSSÚ - Pěvecké sdružení slezských učitelek z Opavy - dirigent Jiří Slovík, sólista Štefan Hájek žiak ZUŠ Rimavská Sobota a Mystic Choir Zbor ZUŠ RS dirigentka Jana Dobrocká.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Jozef Straka - vedúci farnosti v Sušanoch


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross