No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V ťažko dostupnom teréne pod Klenovským veprom zasahovali desiatky hasičov

perex-hasiciHasiči uplynulú nedeľu zasahovali pri požiari v ťažko dostupnom teréne neďaleko Skorušinej pri Klenovci. Hoci to bolo v období letných horúčav a zvýšeného rizika vzniku požiarov, išlo však iba o taktické cvičenie. „Bolo zamerané na preverenie akcieschopnosti a pripravenosti príslušníkov zasahujúcich jednotiek na likvidácii rozsiahleho lesného požiaru v ťažko dostupnom teréne, ako aj na preverenie operatívnosti štábu hasenia a pripravenosti zaradených príslušníkov na plnenie určených úloh,“ Rimava.sk o tom informoval Marek Laššák, riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Rimavskej Sobote.

Podľa Laššáka bolo taktické cvičenie situované v oblasti Skorušiná v horskom prostredí v oblasti Veporských vrchov približne 14 kilometrov od obce Klenovec v doline Veporského potoka. „Najvyšším vrchom je Klenovský vepor s nadmorskou výškou 1 338,2 metra. Vzdialenosť z Hasičskej stanice Hnúšťa na miesto zásahu predstavovala približne 23 kilometrov,“ ozrejmil riaditeľ. Ako ďalej uviedol, požiar vznikol v ranných hodinách v lesnom a krovinatom poraste a vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok (extrémne vysoké teploty vzduchu, sucho a silný vietor v danej lokalite), sa postupne rozšíril do hustého lesného porastu.

Simulovaný požiar bol spozorovaný a ohlásený podľa riaditeľa náhodnými osobami – turistami na tiesňovú linku 112. „Požiarisko sa nachádzalo v ťažko dostupnom teréne bez spevnených prístupových komunikácii. Najbližší možný zdroj vody na hasenie vzniknutého požiaru v koryte Veporského potoka bol vzdialený od požiariska tri kilometre,“ priblížil a dodal, že z toho dôvodu museli vytvoriť čerpacie stanovisko a kyvadlovú dopravu vody na miesto požiariska.

Taktického cvičenia sa zúčastnili okrem 29 hasičov z Rimavskej Soboty aj dobrovoľní hasiči z Drienčan, Klenovca, Rimavskej Bane, Rimavského Brezova a Teplého Vrchu. Na cvičení boli aj zástupcovia okresných, krajských HaZZ ako aj z Prezídia HaZZ SR i zástupca Lesov SR.

Počas cvičenia použili hasiči ťažkú techniku, terénne autá, štvorkolky ako aj povodňové vozíky.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív OR HaZZ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross