No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V. TERIAKOVCE: Drevené sochy, ktoré pribudnú do "Galérie Dušana Šarkana" sú už takmer hotové

20. septembra 2019 |  | 

Drevené sochy, ktoré budú odhalené vo dvore umeleckého rezbára Dušana Šarkana, naberajú reálnu podporu. Pracujú na nich viacerí rezbári a umiestnené budú v galérii pod holým nebom vo Vrbovciach nad Rimavou. Pri príležitosti úmrtia Dušana Šarkana tak rezbári dotvoria jeho sen. Spomienkové stretnutie je naplánované na sobotu, 28. septembra popoludní pri rodinnom dome Dušana Šarkana. Zámer bol podporený sumou viac ako 2 tis. eur Miestnou akčnou skupinou MAS Malohont. Ako ďalej Rimava.sk informovala autorka a manažérka projektu Veronika Muránska, dobrovoľníčka OZ Vrbovček, oslovovali viacerých rezbárov, ktorí sa so samotným Dušanom poznali. Sochu umelca v nadživotnej veľkosti robí Alexander Ladziansky Z Banskej Štiavnice. Bude súčasťou vstupnej brány s nápisom "Galéria Dušana Šarkana" a podľa Muránskej na dubových hranoloch budú výrezy slovanských ochranných symbolov , ktoré robí Jozef Švantner z Hrachova. „Dve menšie sochy, konkrétne mlynára a sedliačku s klasmi robí Pavel Švantner z Rimavskej Bane," priblížila Muránska s tým, že remeslá ktoré tam budú, sú typické pre obec Vrbovce. Podľa jej slov do galerie pribudne aj socha včelára a klampiara, na starosti ju má Ľuboš Majan.

„Zámerom je pripomenúť si jeho celoživotnú tvorbu a v obci Vrbovce zorganizovať stretnutie jeho kolegov rezbárov, ktorí by vytvorili jeho podobizeň – sochu a vstupnú bránu s názvom Galéria Dušana Šarkana, ktorá by sa dopĺňala každý rok o novú vyrezávanú sochu,“ priblížila zámer Muránska. Podľa jej slov rezbár Dušan Šarkan nestihol dokončiť svoje plány, no jeho najväčším snom však bolo vytvoriť Galériu pod holým nebom, prístupnú širokej verejnosti.

Okrem dreveného betlehemu v nadživotnej veľkosti, ktorý niekoľko rokov zdobí rezbárov dvor vo Vrbovciach a vidieť ho aj z cesty, bol umelecký rezbár autorom mnohých drevených sôch v Drienčanoch. Vytvoril mnoho rozprávkových postavičiek ako aj vierozvestcov na najprestížnejšom celoslovenskom folklórnom festivale Východná. Tvoril približne 30 rokov. Svoju dielňu mal v rodičovskom dome vo Vrbovciach.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross