No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tisovci budú mať historické lampy z Talianska, obnova osvetlenia stála viac ako 490 tis. eur

osvetlenie-tisovca-00V Tisovci na severe okresu Rimavská Sobota vynovili verejné osvetlenie, staré lampy nahradili moderné ledkové svetlá. Na ich výmenu samospráva získala nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 430 tis. eur. Samotná rekonštrukcia má byť dokončená tento rok. Ako pre Rimava.sk uviedol primátor Tisovca Peter Mináč, treba im ešte na Hlavnom námestí do Vianoc vymeniť historické lampy od talianskeho dodávateľa. Podľa primátora osvetlenie robili v časovej tiesni, prebehlo to však bez problémov a prialo im aj počasie. Zároveň podotkol, že sa snažia využívať všetky možnosti financovania z cudzích zdrojov, kým sa ešte dá. „Toto je investícia do budúcnosti, minimálne na 20 rokov. Je úspornejšie a efektívnejšie, ulice večer vidno skoro ako počas dňa. Mesto by na to nikdy nemalo prostriedky,“ povedal Mináč, podľa ktorého sú zrejme jediní v okrese, ktorí do projektu išli a zvládli to. „Už bolo aj preberacie konanie a stavebný dozor,“ dodal primátor, ktorý vyzdvihol prácu prednostu. „Venoval sa tomu a zvládol to vynikajúco,“ uzavrel Mináč. Podľa prednostu mestského úradu Tibora Tokára ich ešte čakajú merania, vydokladovanie a technické drobnosti, ktoré ešte musia dotiahnuť. „Projekt budem považovať za ukončený po poslednej monitorovacej správe,“ povedal. Cieľom obnovy je podľa neho rozšírenie počtu svetelných bodov, ktorých bolo viac ako 400 a zvýšenie bezpečnosti v okolí cesty I. a II. triedy za predpokladu, že nebude zvýšená spotreba elektrickej energie.

Projekt realizovala spoločnosť ESIN Construction z Považskej Bystrice. Pre Tisovec bol ministerstvom hospodárstva schválený nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 430 tis. eur, pričom neoprávnené výdavky boli vyčíslené na viac ako 42 tis. eur. Celková suma diela predstavuje viac ako 490 tis. eur. Podľa Tokára je osvetlenie rozšírené na jestvujúcich stĺpoch v meste ako aj v mestskej časti Rimavská Píla.

Projekt na rekonštrukciu verejného osvetlenia podali aj v Klenovci, pre vysokú čiastku neoprávnených nákladov ho však nečerpali. Projekt podľa starostky Zlaty Kaštanovej vypracovali na viac ako 300 tis. eur pričom im ministerstvo hospodárstva vyškrtalo niektoré položky a za neoprávnené výdavky uznalo viac ako 90 tis. eur.

O peniaze žiadali aj v Hnúšti, podľa prednostky mestského úradu Oľgy Maciakovej ešte koncom minulého týždňa nemali vyhodnotenie o oprávnenosti alebo neoprávnenosti nákladov a zrejme financie nezískajú. Verejné osvetlenie sa malo týkať len mestských častí Polom, Hačava a Hačava-Skálie.

Projekt na verejné osvetlenie podali aj v Rimavskej Seči, podľa starostu Štefana Vavreka by chceli vymeniť celé verejné osvetlenie za 187 tis. eur. „Máme 265 svetelných bodov, po rekonštrukcii by ich malo byť okolo 300,“ spomenul Vavrek, podľa ktorého by lampy mali doplniť aj na miesta, kde už nefungujú alebo sú zastarané.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross