No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tornali a R. Sobote sa uvoľní post hlavného kontrolóra

tornala-poslanciV Tornali sa v najbližších mesiacoch uvoľní post hlavného kontrolóra. Zo zákona šesťročné obdobie končí súčasnej kontrolórke Erike Győrfiovej, ktorá je vo funkcii od roku 2011. Podľa informácií Mestského úradu v Tornali predpokladaný termín nástupu je v septembri. Predtým však kandidátov, ktorí splnia podmienky, preveria ešte aj poslanci mestského zastupiteľstva. Každý kandidát tu bude mať právo vystúpiť a odprezentovať sa počas piatich minút. Samotná voľba nového kontrolóra má byť tajná. Predpokladom na výkon funkcie hlavného kontrolóra mesta Tornaľa je ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie, bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Na zvolenie hlavného kontrolóra je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.

Termín prihlášok s požadovanými dokladmi bol stanovený do 24. augusta na adresu MsÚ.

Ing. Erika Győrfiová

Súčastná kontrolórka sa funkcie na plný úväzok ujala v roku 2011. Na tento post sa vtedy prihlásilo osem záujemcov, podmienky splnili všetci uchádzači. Dovtedajší kontrolór, Mikuláš Cmorík, odstúpil z funkcie predčasne. Ako Rimava.sk vtedy informoval bývalý prednosta mestského úradu Lajos Balajti, všetci kandidáti mali aspoň prvý stupeň vysokoškolského vzdelania, väčšinou išlo o inžinierov ekonomického či technického zamerania.

Súčasná hlavná kontrolórka Erika Győrfiová pre Rimava.sk potvrdila, že sa o funkciu bude uchádzať aj naďalej. Podľa jej slov sa postu kontrolórky Tornale ujala v neľahkých časoch, kedy mesto trikrát prešlo ozdravným režimom, úverová zaťaženosť smerovala k 60-tim percentám a nútenej správe. Ako podotkla, v tej dobe sa v meste zaoberali aj vysokými záväzkami po lehote splatnosti. „Boli aj dni, keď sme nevedeli z čoho natankovať do služobných vozidiel. Bola to fakt katastrofa, vtedy každý musel priložiť ruku k dielu. Išlo o tímovú spoluprácu,“ povedala 55-ročná Győrfiová, ktorá v minulosti zastávala aj funkciu šéfky Daňového úradu v Rimavskej Sobote. Zároveň zdôraznila, že mesto znížilo úverové zaťaženie takmer o polovicu a v súčasnosti sa zaoberá už skôr investíciami a rozvojovými aktivitami z vlastného rozpočtu, ale hlavne využívajú zdroje z eurofondov.

Hlavného kontrolóra budú hľadať aj v Rimavskej Sobote, funkčné obdobie tu začiatkom budúceho roka končí Ladislavovi Šťavinovi. Mestské zastupiteľstvo volí hlavného kontrolóra na šesť rokov.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: MsÚ Tornaľa


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross