No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Finančná injekcia pre Tornaľu, kanalizáciu im postavia za 14 mil. eur

tornalaDo Tornale poputujú z eurofondov ďalšie milióny. Najväčšia čiastka bude použitá na odkanalizovanie mesta a čistiareň odpadových vôd, o ktorú sa snažili už niekoľko desaťročí. Poslancov mestského zastupiteľstva o investíciách a rozvoji mesta včera informovala primátorka Tornale Anna Szögedy, nenávratný finančný príspevok bol schválený v hodnote viac ako 13,235 mil. eur, celková suma investície je pritom 14,705 mil. eur, realizátorom a žiadateľom je Stredoslovenská a vodárenská spoločnosť Banská Bystrica. „Tento príspevok sme dostali tak, že sa mesto nemusí podieľať na spoluúčasti. Ide to mimo rozpočet nášho mesta, čo nás nesmierne teší,“ povedal pre Rimava.sk prednosta mestského úradu Ladislav Nagy, podľa ktorého by približne 700 tis. eur veľmi zaťažilo mestský rozpočet.

Podobne veľká investícia prišla do mesta v uplynulých rokoch, kedy z eurofondov zrekonštruovali priemyselný park za viac ako 10 mil. eur.
Zároveň dodal, že kanalizácia v Tornali je nedoriešený problém za posledných 30 rokov, išlo však o strategický projekt pre mesto a bez kanalizácie sa nemohli pohnúť, mali problémy s výstavbou ďalších objektov, v priemyselnom parku, domoch či na kúpalisku. Pokiaľ podľa prednostu nenastanú problémy, verejné obstarávanie by malo byť ukončené v máji. S prácami na odkanalizovaní by mohli začať tento rok alebo začiatkom budúceho roka, trvať by mali viac ako dva roky. Ako poznamenal, v súčasnosti majú v Tornali čiastočne odkanalizované hlavne bytové domy, ale vývod dažďovej kanalizácie ide do rieky Slaná. „Sú to už desaťročia takto realizované veci,“ dodal.

„Keď sú projekty kvalitne pripravené, tak máme väčšiu šancu získať financie a aj toto nám pomôže k realizácii,“ zdôraznil Nagy, podľa ktorého ide o veľmi kvalitnú aj intenzívnu prácu úradníkov ako aj o profesionálny prístup a spoluprácu s inými orgánmi. Ako naznačil, nedávno posielali ďalší projekt, ktorý vážil viac ako 8 kilogramov.

Ďalším z významných projektov pre mesto je podľa najnovších informácií oprava a výstavba poľných ciest, na ktoré podľa prednostu dostali ďalší nenávratný finančný príspevok na základe výzvy PPA. Ako zdôraznil, rozhodnutie im už bolo doručené a ide o 1,186 mil. eur, realizátorom prác má byť víťaz verejného obstarávania, Inžinierske stavby Košice.

Prednosta Nagy zároveň pripomenul, že v meste vymieňajú po úspešnom projekte aj verejné osvetlenie, či stavajú multifunkčné ihrisko. „Je to nevídaný rozvoj a plán, ktorý chceme realizovať. Sú to pritom schválené finančné prostriedky, aj v štádiu realizácie,“ uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
TORNAĽA: Poslanci sa budú zaoberať projektom kanalizácie, zvolia si aj komisie
TORNAĽA: Kamerovým systémom monitorujú centrum aj sídliská
TORNAĽA: Poslanci sa kvôli prokuratúre stretli mimoriadne, hlasovali po novom
Tornaľa odkúpila skládku odpadu, prenajala ju novému vývozcovi smetí
FOTO/TORNAĽA: V meste otvorili vynovenú telocvičňu
TORNAĽA: Investorovi predĺžili nájom, dorobiť musia požiarnu signalizáciu
TORNAĽA: V meste odsúhlasili rozpočet, financie chcú čerpať aj z eurofondov
V Tornali získali 10 mil. eur z fondov EÚ, vznikne 240 nových pracovných príležitostí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross