No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Tornali vytvorili stovky pracovných miest, pomocou akčného plánu ich chcú zdvojnásobiť

tornalaPribližne tisíc nových pracovných miest by malo vzniknúť v susednom okrese Revúca prostredníctvom pripravovaného akčného plánu. Minimálne dvesto z nich má byť vytvorených priamo v meste Tornaľa, kde už investície ohlásili tri spoločnosti, ktoré už robia opatrenia na budovanie svojich firiem. Podľa prednostu mestského úradu v Tornali Ladislava Nagya sa im v priebehu piatich rokov podarilo v meste vytvoriť približne 500 pracovných miest, a pritom len jedna zo spoločností (LVDS3) dostala štátnu podporu. „Ostatné robili z vlastných síl alebo na základe našej iniciatívy alebo investorov,“ priblížil prednosta. Podľa jeho slov prijatím akčného plánu by mali rozšíriť okruh sociálnych podnikov a pracovných príležitostí na rozvoj pracovných návykov. Zapojiť tak chcú aj marginalizované skupiny obyvateľov aj s nižším vzdelaním.

Okres s približne 40 tis. obyvateľmi a zhruba 25-percentnou nezamestnanosťou má pritom podľa Nagya viaceré nevýhody vyplývajúce aj z rozloženia infraštruktúry. „Pre úradné záležitosti musíme cestovať do okolitých miest, Rimavskej Soboty, Revúcej či Rožňavy. Sú to veľké nevýhody pre podnikateľov aj pre občanov,“ povedal Nagy. Zároveň však spomenul, že ich akčný plán bude novinkou, kde sa im aj zo strany samosprávy podarilo vytvoriť zásobník niekoľkých projektov, v rámci ktorých by vedeli získať peniaze.

Ako poznamenal, robili ho verejnou formou a zapájali do toho široký okruh ľudí. O súčinnosť tak požiadali podnikateľov, obce, občanov, občianske združenia, remeselníkov. „Chceli sme, aby nám dávali podnety, ako by si oni predstavovali rozvoj zamestnanosti v regióne alebo aké podporné opatrenia by sa mohli spraviť. Myslím si, že je to dobre spracované,“ podotkol prednosta mestského úradu, podľa ktorého však budú mať dôležitú úlohu pri realizácii akčného plánu a rozšírení pracovných príležitostí hlavne miestne a obecné zastupiteľstvá. Prostredníctvom akčného plánu a projektov chcú získať financie na obnovu plážového kúpaliska, parku Zoltánka, letné kino, na výrobu betónovej dlažby či cestovín.

Približne pred rokom bolo v Tornali podpísané Memorandum o podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Podporilo ho viac ako 130 zástupcov miest a obcí, neziskových a cirkevných organizácií, ako aj podnikateľov z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. V uplynulých mesiacoch investície v meste ohlásila spoločnosť Čaro slovenských byliniek, Carman z Českej republiky a Woodexim z Rožňavy, ktoré pôsobia v oblasti drevospracujúceho priemyslu. V priemyselnom parku v Tornali už pár rokov pôsobí nemecká spoločnosť Himolla Group, ktorá tu vyrába poťahy na sedacie súpravy.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross